Białoruś szykuje się do gigantycznych manewrów

Jak donośi MON Białorusi, obecnie trwają aktywne przygotowania do manewrów Zapad-2017. Tematyka ćwiczeń ma być czysto obronna. Celem ćwiczeń ma być sprawdzenie gotowości regionalnej grupy wojsk do obrony Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

„Manewry odbędą się na Białorusi w dniach 14-20 września, liczba ich uczestników nie przekroczy maksymalnej liczebności określonej przez Dokument Wiedeński z 2011 r., czyli 13 tys. W tym Federację Rosyjską będzie reprezentować ok. 3 tys. wojskowych i 280 jednostek sprzętu” – powiedział minister obrony Białorusi Andrij Raukou.

Jak dodał, zachodni partnerzy, w tym NATO, otrzymają zaproszenia.

Jak powiedział Raukou, „terytorialny rozmach tych manewrów będzie bardzo duży – od kierunku kolskiego w strefie arktycznej aż po Białoruś”. Na terytorium Białorusi wykorzystane zostanie siedem poligonów.

W skład regionalnej grupy wojsk wchodzą Siły Zbrojne Białorusi i 1. Armia Pancerna Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji. Część sił i środków tej armii zostanie przerzucona na terytorium Białorusi.

Oprócz wojsk lądowych w manewrach weźmie udział lotnictwo, w tym do 25 maszyn rosyjskich. Ciekawe to, że samoloty bojowe Su-30, Su-34 i śmigłowce uderzeniowe Ka-52 Rosji, które będą brać udział w defeladzie wojskowej w Mińsku 3 lipca, po tej akcji zostaną na Białorusi. Według białoruskiego MON, Su-30 będą umieszczone w Baranowiczach, Su-34 w Bobrujsku czy Ka-52 na lotnisku Maczuliszy pod Mińskiem.

Minister dodał, że regionalna grupa wojsk ma przede wszystkim funkcje obronne. „Aby przedstawiciele NATO i państw zachodnich mogli się o tym przekonać, zaprosimy odpowiednie kategorie – dodał Raukou. – Na 50 dni przed rozpoczęciem manewrów wyślemy zaproszenia. Wypełnimy te wymagania, o których mówią zachodni partnerzy” – zapewnił.

Jak podaje MON Białorusi, manewry mają mieć dwa etapy. Oprócz kwestii związanych z zastosowaniem grup wojsk, będą wypełniane m.in. zadania obrony terytorialnej, wzmocnienia obrony granicy państwowej, przywrócenie gotowości bojowej.

Wspólne ćwiczenia Rosji i Białorusi Zapad odbywają się na przemian na terytorium jednego z państw. Według rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu „w pracach nad koncepcją i scenariuszem ćwiczeń (Zapad-2017) zostanie uwzględniona sytuacja związana ze zwiększeniem aktywności NATO w pobliżu granic Państwa Związkowego”.

JAN RADŽIŪNAS

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Ich kraj, ich wojsko, maja prawo.
    Szczesliwcy, ze jeszcze maja wlasne wojsko i moga robic manewry, czego nie mozna napisac o Polsce i polskim wojsku.

Komentowanie jest wyłączone.