Więcej Polaków rozważa emigrację do Wielkiej Brytanii – w związku z Brexitem

Po raz pierwszy od jesieni 2015 roku wzrósł odsetek Polaków, którzy rozważają emigrację do Wielkiej Brytanii. Zmiana nastawienia jest związana z Brexitem.

Jak wynika z badania pracowni Millward Brown na zlecenie firmy Work Service, o którym pisze „Puls Biznesu”, od ostatniego badania w sierpniu 2016 odsetek Polaków rozważających emigrację na Wyspy Brytyjskie zwiększył się o 5 pkt. procentowych. W ostatnim badaniu było to już 19 proc. ogółu osób rozważających opuszczenie kraju.

Jednocześni, nieco wzrosła liczba osób, które rozważają wyjazd z Polski, co tłumaczone jest zbliżaniem się okresu prac sezonowych. W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem z tego samego okresu, ich liczba spadła.

Zdaniem Macieja Wituckiego z agencji Work Service, ogromny wpływ na wyrost atrakcyjności Wielkiej Brytanii ma Brexit. Badanych pytano, czy wyjście tego kraju z Unii Europejskiej determinuje właśnie taki kierunek emigracji. 58 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco.

Przypomnijmy, że Work Service jest jedną z agencji zatrudnienia, które zarabiają na rekrutacji Ukraińców do pracy w Polsce. Jak twierdzi Krzysztof Inglot z agencji Work Service, posiadającej na Ukrainie aż osiem biur, jego firma tylko w 2016 roku rekrutowała 3 tys. osób z tego kraju.

Maciej Witucki, prezes tej firmy, wcześniej twierdził wręcz, że „bez udziału pracowników z Ukrainy realizacja wielu projektów biznesowych i podpisanych zamówień stałaby w Polsce pod dużym znakiem zapytania”.

Należy przypomnieć, że wcześniej Inglot potwierdzał, że w Polsce duża podaż pracowników i wysokie bezrobocie długo zaniżało poziom wynagrodzeń szeregowych pracowników. Powodowało to bardzo niską presję płacową, szczególnie widoczną w porównaniu z Czechami czy Węgrami, gdzie na prostych stanowiskach produkcyjnych zarabia się niemal dwa razy więcej.

Jak podawaliśmy w listopadzie, z ówczesnych badań Work Service emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku rozważało 12 proc. aktywnych lub potencjalne aktywnych zawodowo Polaków. Podano, że w badaniu z poprzedniego roku chęć wyjazdu zgłaszało o 7 pkt. proc. więcej badanych. ¾ Polaków jako główny powód wyjazdu wskazywało wyższe niż w Polsce zarobki. W następnej kolejności nasi rodacy wymieniali ex aequo: możliwość podróżowania i zwiedzania świata oraz brak odpowiedniej pracy w Polsce (po 27 proc.).

PB.PL /TVP.INFO / KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*