PiS przyznał sobie podwyżki. Zobacz „paski” wypłat w rządzie

Tego PiS w kampanii nie obiecywało! A gdyby obok programu 500+ czy wyższej kwoty wolnej od podatku deklarowało kilkutysięczne podwyżki dla ministrów, posłów czy marszałków, wynik wyborów mógłby być inny.

 

Nie było pieniędzy na podwyżki dla protestujących pielęgniarek. Kilkanaście złotych waloryzacji rent i emerytur rząd przyznaje, rozkładając ręce, że na więcej nas nie stać. Jeszcze niedawno wydawało się, że przynajmniej podwyżka pensji minimalnej o 150 złotych to spektakularna akcja PiS. Aż do ujawnienia pomysłu podniesienia pensji politykom. I to nie o dziesiątki czy setki złotych. O tysiące!

Zgłoszony po cichu, tuż przed poselskimi wakacjami projekt ma być przyjęty pod pretekstem podwyżek dla wiceministrów. Konkretnie dla podsekretarzy stanu, czyli wiceministrów, którzy nie są posłami. Najczęściej to faktycznie eksperci, którzy zarabiają na rękę ok. 7000 zł. Nawet o tym jednak PiS w kampanii nie wspominało. Mało tego! Gdy na taśmach u Sowy była wicepremier Elżbieta Bieńkowska narzekała na te zarobki wiceministrów, politycy PiS nie zostawili na niej suchej nitki. – Dla wielu młodych ludzi w Polsce i dla wielu w ogóle ludzi w Polsce, w przeciwieństwie do minister rządu Platformy i PSL, praca za 6000 zł jest naprawdę marzeniem – grzmiała wówczas obecna premier Beata Szydło. A teraz? Ta sama Szydło ma dostać ponad 7400 zł… podwyżki! A po 2700 zł więcej mają zarabiać posłowie i senatorowie!

Ustawa ma zostać uchwalona ekspresowo – jeszcze na trwającym właśnie posiedzeniu Sejmu! A podwyżki mają wejść w życie już 1 września! Kto to wymyślił? W PiS nikt nie chce się przyznać do ojcostwa projektu. Nieoficjalnie ważny polityk PiS przyznał nam, że to „eksperyment na społeczeństwie, które nasycone pieniędzmi z 500+ może to przełknąć”.

Co na to posłowie z innych formacji? Paweł Kukiz jest oburzony i zapowiada głosowanie przeciw. – Ja się cieszę tylko z tego, że po raz kolejny wyszło, że PiS wszystkich okłamało. A jeśli posłowie uważają, że za mało zarabiają, to niech zmienią profesję – mówi w rozmowie z Faktem Marek Sawicki z PSL. Rafał Trzaskowski z PO boi się o los budżetu. – Słyszymy, że się nie spina. Chciałbym najpierw poznać szczegółowe wyliczenia. Nie może być tak, że przepycha się taką ustawę na ostatnim posiedzeniu – mówi. Prawdziwym testem będzie dla nas to, jak zagłosujecie nad tym projektem!

Pensje i podwyżki polityków

Prezydent Andrzej Duda

Zarabia: 20137 zł

Dostanie: + 4482 zł

Byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski

Ma: 9273 zł

Dostanie: + 9192 zł

Pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda (44 l.)

Zarabia: 0 zł

Dostanie: + 13540 zł

Była prezydentowa Anna Komorowska (63 l.)

Zarabia: 0 zł

Dostanie: + 10155 zł

Premier Beata Szydło (53 l.)

Zarabia: 16675 zł

Dostanie: + 7403 zł

Wicepremier Piotr Gliński (62 l.)

Zarabia: 14909 zł

Dostanie: + 5382 zł

Minister Antoni Macierewicz (67 l.)

Zarabia: 14520 zł

Dostanie: + 5663 zł

Posłowie i senatorowie

Zarabiają: 12365 zł

Dostaną: + 2686 zł

A zwykli Polacy dostaną grosze…

Lekarze rezydenci

Zarabiają: 3458 zł

Dostaną (w 2022 r.): + 522 zł

Pielęgniarki bez specjalizacji

Zarabiają: 2077 zł

Dostaną (w 2022 r.): + 323 zł

Emerytka Joanna Kasprzak (68 l.)

Emerytura: 2500 zł

Dostanie: + 11 zł

Mechanik Robert Wolski (20 l.)

Zarabia: 1850 zł

Dostanie: + 150 zł

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

1 Komentarz

  1. Zapomnieli?cie jeszcze o tym,?e Polacy po 45 latach pracy sk?adkowej b?d?cy na ?wiadczeniu przedemerytalnym dostaj? 877 z? m-cznie netto. To ewenement w skali ?wiatowej i przyk?ad „demokracji”

Komentowanie jest wyłączone.