Wniosek PO o wotum nieufności dla Macierewicza!

Platforma Obywatelska wystąpiła we wtorek z wnioskiem do Sejmu o wotum nieufności względem szefa MON Antoniego Macierewicza. Jak uzasadniał szef PO Grzegorz Schetyna, jest to spowodowane ciszą premier Beaty Szydło na publikacje „Gazety Wyborczej” uderzające w ministra.

Choć nawet opozycja uważa, że złożenie takiego wniosku tuż przed szczytem NATO jest nierozsądne (choć zamierza go poprzeć), to PO ripostuje, że wniosek o wotum nieufności i tak został złożony zbyt późno, bo Macierewicz to zły minister. Ustalono również, że wniosek uzasadniać będzie Stefan Niesiołowski.

Według rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza wniosek ten (złożony trzy tygodnie przed szczytem NATO w Warszawie) można uznać za „działalność na szkodę bezpieczeństwa państwa polskiego”. Również Beata Szydło wyraziła swoje poparcie dla szefa MON, atakując jednocześnie PO: – Mam stuprocentowe zaufanie do Antoniego Macierewicza. Platforma Obywatelska od dłuższego czasu przyzwyczaiła nas do tego, że interes partyjny stawia ponad interes państwa polskiego. Tymczasem za wniosek ten PO skrytykowała także… Nowoczesna. Ryszard Petru wyraził wątpliwości co do momentu, w którym złożony został wniosek. Szef Nowoczesnej uważa, że to niepotrzebne tuż przed szczytem NATO, który w lipcu odbędzie się w Warszawie. Jak jednak stwierdził w środowej rozmowie w RMF FM: – Będziemy głosować za [odwołaniem] Macierewicza, ale uważamy, że moment złożenia wniosku o wotum nieufności przez PO jest niefortunny. Można to było zrobić po szczycie NATO, w takich momentach, jak szczyt NATO, powinniśmy być razem. Bo chodzi o moment, a nie o to, czy odwołać szefa MON. Ja bym to zrobił po szczycie NATO (…) PO mogła nas wcześniej zapytać o zdanie.

Również PSL zapowiedziało poparcie dla tego wniosku. Jak stwierdził Marek Sawicki, według niego Macierewicz to „najbardziej kontrowersyjny polityk obozu socjalistyczno-konserwatywnego Zjednoczonej Prawicy; polityk, który już od czasów lustracji zasłynął z nieudolności, z niekompetencji”. W związku z tym: – Klub PSL poprze wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów – czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.

Jak stwierdził publicysta Rafał A. Ziemkiewicz dla Wirtualnej Polski: – Został przekroczony „Rubikoń” śmieszności. Można to podzielić na dwa tematy. Jeden: upadek dziennikarstwa śledczego, forma jakichś pseudodziennikarskich publikacji, które służą wyłącznie aluzjom, insynuacjom. To jest przejście gazet opiniotwórczych do metody tabloidów. Druga sprawa: za sprawą Schetyny i PO to się przeniosło na forum polityczne. Zgłaszanie wniosku o wotum nieufności dla szefa MON dwa tygodnie przed Szczytem NATO na podstawie nie powiem skąd wziętych aluzyjek z „Gazety Wyborczej” to naprawdę delikatnie mówiąc, nie jest poważne (…) Mamy do czynienia z takim stężeniem absurdu, jaki się w polskiej polityce chyba jeszcze nie zdarzył, dlatego mówię o tym „Rubikoniu” przekroczonym.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*