Amerykańska tarcza w Rumunii z możliwym falstartem

Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency) rekomenduje opóźnienie podpisania umowy na seryjną produkcję przez Raytheon rakiet SM-3 Block IB.

 

Swój krok MDA argumentuje nie spełnieniem przez pocisk wszystkich założonych celów. SM-3 Block IB trafić miał od 2015 roku do amerykańskiej instalacji przeciwrakietowej (system Aegis Ashore w ramach programu EPAA) budowanej w rumuńskim Deveselu.

Wieloletni kontrakt miałby rozpocząć się nie w roku budżetowym 2015, ale w kolejnym. Dotychczas zakładano nabycie w latach 2015-2019 100 pocisków SM-3 Block IB za kwotę 3 miliardów USD. Baza w Deveselu według planów gotowość operacyjną miała uzyskać w końcu 2015 roku.

Drugim elementem systemu EPAA w Europie jest infrastruktura w polskim Redzikowie. Jej budowa na terenie naszego kraju rozpocznie się w przyszłym roku, ale elementy systemu zostały już zamówione. Do tego czasu, 2018 roku, SM-3 Block IB będzie już z pewnością dopracowany, może wystąpić również małe opóźnienie z docelowym SM-3 Block IIA.

Więcej postów