Honorował Banderę i Szuchewycza - polski MSZ popiera jego kandydaturę na konsula Ukrainy w Lublinie

b_360_240_16777215_00_images_kons-4646.jpg

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozytywnie zaopiniowało jego kandydaturę na stanowisko Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie" - głosi stanowisko resortu spraw zagranicznych w sprawie mianowania Wasyla Pawluka, działacza banderowskiej partii Swoboda, na konsula generalnego Ukrainy w Lublinie.

 

Zgodnie z informacjami uzyskanymi za pośrednictwem naszych placówek dyplomatycznych na Ukrainie, działalność pana Wasyla Pawluka przed objęciem przez niego stanowiska Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie dowodzi jego aktywnego zaangażowania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich, w tym jego sprzyjających stronie polskiej zabiegów na rzecz rozwiązania kwestii Domu Polskiego we Lwowie - odpowiedziało ministerstwo na nasze pytanie dotyczące nominacji Wasyla Pawluka. Resort spraw zagranicznych nie ukrywa, że wiedział o działalności Pawluka w partii "Swoboda", politycy której sami nazywają siebie "banderowcami". Ministerstwo twierdzi jednak, że Wasyl Pawluk był przychylnie nastawiony do Polski i do mniejszości polskiej na Ukrainie:

Odnotowaliśmy, że pan Wasyl Pawluk był radnym i sekretarzem Lwowskiej Rady Miejskiej, a także członkiem partii „Swoboda” (obecnie zawiesił członkostwo w tej partii), należąc do grupy lokalnych działaczy i urzędników ukraińskich, którzy zajmowali przyjazne Polsce stanowisko, opowiadając się za współpracą z Polską, w tym – za wspieraniem mniejszości polskiej - czytamy w stanowisku MSZ. Resort podaje, że pozytywnie zaopiniował kandydaturę Wasyla Pawluka:

Biorąc pod uwagę aktywność pana Wasyla Pawluka  w ramach działalności partyjnej,  samorządowej i artystycznej na rzecz społeczności polskiej na Ukrainie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozytywnie zaopiniowało jego kandydaturę na stanowisko Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Biura Rzecznika Prasowego.

13 stycznia 2011 roku podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej Lwowa, której sekretarzem był wówczas Wasyl Pawluk, przegłosowano uchwałę, w której zaznacza się, iż "Bandera i Szuchewycz byli, są i będą narodowymi Bohaterami". Zapowiedziano też wówczas, że "Janukowycza zmiecie siła ukraińskiej rewolucji narodowej" oraz że "rewolucja ta będzie miała miejsce pod flagą Bandery".

Uchwała została przyjęta podczas posiedzenia, które odbyło się pod pomnikiem Stepana Bandery we Lwowie. W ten sposób Rada Miejska Lwowa zareagowała na decyzję Okręgowego Sądu Administracyjnego w Doniecku o pozbawieniu Romana Szuchewycza i Stepana Bandery tytułów Bohatera Ukrainy.

Zbrojnę ramię OUN (B) - Bandery, Ukraińska Powstańcza Armia, dowodzona przez Romana Szuchewycza, odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na Kresach Wschodnich podczas II wojny światowej i w latach powojennych.

Zik.ua

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kwiecień 2015
pon wto śro czw pią sob nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3