Berlin. Szczyt Trójkąta Weimarskiego. W tle francusko-niemiecki spór o Ukrainę

Niezależny dziennik polityczny

Dziś w Berlinie spotkają się przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Niemiec, Francji i Polski. Z inicjatywą wyszedł niemiecki kanclerz Olaf Scholz, który, jak podają niemieckie media, chce załagodzić spór z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wokół wsparcia militarnego dla Ukrainy. Pomóc ma w tym szef polskiego rządu – Donald Tusk.

Premier ma także zrelacjonować swoją rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Zapowiedział to w rozmowie z TVP Info. – Będę w Berlinie z prezydentem Macronem i kanclerzem Scholzem rozmawiał o tej sytuacji. Czekają także na moje informacje z rozmów w Waszyngtonie – mówił premier.

– Sytuacja jest trudna, wszyscy o tym wiemy, natomiast potwierdzenie ze strony amerykańskiej, że oni naprawdę traktują na serio NATO i swoje zobowiązania, to jest coś ważnego – dodał Donald Tusk.

Marcon: to nie czas na tchórzostwo

Konflikt między Niemcami a Francją narasta od dłuższego czasu. Prezydent Emmanuel Macron stoi bowiem na stanowisku, że kraje europejskie powinny solidarnie przekazywać Ukraińcom możliwie duże wsparcie – nie wykluczył nawet wysłania żołnierzy na Ukrainę.

– Dziś nie ma konsensusu co do wysłania oficjalnie i w sposób zorganizowany wojsk lądowych, ale w tej dynamice nic nie powinno być wykluczone – mówił prezydent. – Zrobimy wszystko, co konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać tej wojny – dodał.

Francuskie władze krytykowały Niemcy za to, że w przekazywaniu pomocy byli dotąd powściągliwi. Sam prezydent mówił nawet: – To czas, w którym jest konieczne, byśmy nie byli tchórzami.

Scholz: rozsądek nie jest oznaką słabości

W ocenie Olafa Scholza takie słowa „nie pomagają w rozwiązaniu tego kryzysu”. Wielokrotnie podkreślał, że Niemcy przekazują wsparcie, również militarne. Kanclerz wykluczył jednak wysłanie żołnierzy na Ukrainę, konsekwentnie sprzeciwia się też dostarczeniu Ukraińcom rakiet dalekiego zasięgu Taurus.

W odpowiedzi na zarzuty ze strony Francji mówił: – Rozsądek nie jest oznaką słabości.

Pytany na konferencji prasowej o szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie Scholz zapewniał, że niemieckie stosunki z Francją są dobre. Jak dodał: – Jest dobrze, by teraz się zebrać i porozmawiać. Samo to ma już wielkie znaczenie. A zadanie, które tu jest w centrum uwagi, zostało określone: jeśli chodzi o Ukrainę, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zorganizować jak najwięcej wsparcia.

Tusk dołączy do Scholza i Macrona

Olaf Scholz spotka się z Emmanuelem Macronem w południe, po około dwóch godzinach dołączy premier Donald Tusk. Nagła informacja o zorganizowaniu szczytu w Berlinie zaowocowała pytaniami o to, czy Rosja planuje dalsze rozszerzenie działań wojennych – przedstawiciele polskiego rządu wyjaśniali jednak, że „bezpośredniego zagrożenia dla Polski nie ma”.

Dodali równocześnie, że konieczne jest stałe wspieranie Ukrainy oraz zwiększanie potencjału europejskich armii, by tak pozostało.

Źródło: polskieradio24.pl

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.