Sprzedawcy węgla poskarżyli się do UOKiK na Polską Grupę Górniczą (PGG), największą polską spółkę górniczą, w skład której wchodzą największe polskie kopalnie węgla kamiennego. Uważają, że zaniżała ceny węgla. PGG grozi pozwem Polskiej Izbie Gospodarczej Sprzedawców Węgla.
6 lutego 2024 roku Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla (PIGSW), w oparciu o art. 86 ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów, złożyła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Polską Grupę Górniczą SA z siedzibą w Katowicach.
W ocenie Izby, począwszy od 2022 roku PGG konsekwentnie stosuje antykonkurencyjne praktyki
W ocenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla, począwszy od 2022 roku Polska Grupa Górnicza konsekwentnie stosuje antykonkurencyjne praktyki stanowiące nadużycie pozycji dominującej.
– Poprzez stosowanie cen poniżej kosztów produkcji oraz odmowę dostaw węglą, PGG przeciwdziała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji na rynku węgla opałowego (art. 9 ust. 2 pkt 5 u.o.k.k.) – wskazuje PIGSW.
W swoim zawiadomieniu Izba wnosi między innymi o wydanie względem PGG decyzji zabezpieczających w toku postępowania wszczętego przez prezesa UOKiK wraz z nakazaniem podjęcia przez PGG SA określonych środków w celu zaniechania stosowania praktyki lub usunięcia jej skutków.
PGG zaznacza, że nie sprzedaje węgli opałowych poniżej kosztów produkcji
Polska Grupa Górnicza, którą poprosiliśmy o komentarz do sprawy, podtrzymuje swoje stanowisko – wskazując, że zarzuty PIGSW są bezpodstawne.
W niedawnym oświadczeniu PGG podkreśliła, że nie sprzedaje węgli opałowych poniżej kosztów produkcji.
– Fakt ten stosuje się także do sprzedaży po cenach promocyjnych, a „wyliczenia” nagłaśniane przez PIGSW stanowią kłamliwą insynuację na szkodę PGG. Nie jest prawdą, jakoby Polska Grupa Górnicza nieuczciwie wykorzystywała swoją pozycję dominującą na polskim rynku, bo przede wszystkim nie posiada takiej pozycji. W swojej polityce sprzedaży spółka musi dostosowywać się do aktualnych trendów cenowych europejskiego indeksu CIF ARA, który spada od wielu miesięcy. Chcąc ulokować swój produkt na rynku spółka musi także uwzględnić drastyczną nadpodaż węgla wynikającą z ogromnego importu surowca do Polski – wskazuje PGG.
Zaznacza również między innymi, że „wzywa PIGSW do natychmiastowego zaprzestania prowadzenia kampanii oszczerstw i insynuacji skierowanych przeciwko PGG. Dalsze kontynuowanie tego typu działań spotka się ze zdecydowaną reakcją prawną, w tym skierowaniem powództwa o naruszenie dóbr osobistych spółki”.
Źródło: wnp.pl