Nowe szefostwo Krajowej Administracji Skarbowej zaczyna układać kadry w podległych sobie departamentach i jednostkach. Według ustaleń Business Insider Polska w tym tygodniu ze stanowiskami pożegnali się pierwsi dyrektorzy w resorcie finansów oraz w kluczowych strukturach regionalnych skarbówki. Nasze źródła twierdzą, że to dopiero początek zmian kadrowych w KAS, a w najbliższych dniach dojdzie do większej liczby roszad na kierowniczych stanowiskach.
- Szef KAS zaczął modelować kierownictwo kluczowych departamentów wykonujących zadania skarbówki
- Według informacji Business Insider Polska 4 stycznia br. ze stanowiskami pożegnali się pierwsi dyrektorzy i ich zastępcy
- Nowi dyrektorzy to ludzie od lat związani ze skarbówką, zajmujący kierownicze stanowiska także przed reformą KAS
- Zmiany dotykają także kluczowych struktur KAS, czyli Izb Administracji Skarbowej
Nowy szef KAS i wiceminister finansów Marcin Łoboda oraz jego zastępca Zbigniew Stawicki, także wiceminister finansów, uruchomili w Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) kadrową miotłę.
— Takie zmiany są naturalne. Kierownictwo się zmieniło i chce mieć swoich zaufanych ludzi. Zawsze pewnym zaskoczeniem jest, jeśli ze stanowiskiem żegnają się osoby, które przepracowały w resorcie kilkanaście i więcej lat – mówi nam osoba zbliżona do Ministerstwa Finansów (MF).
— Obaj szefowie znają mocne i słabe strony KAS, znają też kadry pracujące w skarbówce, więc łatwiej im przeprowadzać zmiany w departamentach czy strukturach terenowych KAS. Te zaś pewnie będą głębokie i częściowo będą też powroty ludzi, których wyczyścił albo zdegradował Marian Banaś, gdy został wiceministrem finansów i szefem Służby Celnej. Trzeba też pamiętać, że samo powstanie KAS to była wielka czystka – dodaje nasz rozmówca.
Jego zdaniem odwołania dotkną głównie osoby na kierowniczych stanowiskach.
Pierwsze zmiany
Według ustaleń Business Insider Polska 4 stycznia odwołani zostali pierwsi dyrektorzy ze struktur KAS, którzy pracowali w resorcie finansów.
Ze stanowiskiem pożegnał się dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami Arkadiusz Łaba. Od wielu lat związany z Ministerstwem Finansów. W ostatnim czasie stał na czele jednego z kluczowych departamentów odpowiadającego za realizację zadań związanych z nadzorem nad prowadzonymi przez organy KAS kontrolami celno-skarbowymi, czynnościami sprawdzającymi czy czynnościami audytowymi.
Departament realizuje również zadania związane z przeciwdziałaniem wykorzystywaniu działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowym.
Z dyrektorskimi stanowiskami pożegnały się także dwie zastępczynie Łaby – Paulina Głuch i Aneta Korepta.
Dyrektorem Departamentu Kluczowych Podmiotów nie jest już Leszek Syguła. To były dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Zastąpiła go z dniem 5 stycznia dotychczasowa wicedyrektor Anna Sobierajska-Sokół. Przed reformą skarbówki była wicedyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie.
To także ważny departament KAS, bo zajmuje się kwestiami m.in. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania czy polityką w zakresie cen transferowych. Departament nadzoruje i koordynuje prace w zakresie zarządzania ryzykiem związanym z wypełnianiem obowiązków podatkowych przez kluczowe podmioty.
Głębokie zmiany dotknęły także Departament Organizacji Krajowej Administracji Skarbowej, to jedna z istotnych, chociaż technicznych jednostek dla funkcjonowania fiskusa.
Dyrektorem nie jest już Wojciech Nasiłowski, a wicedyrektorskie stanowisko opuszcza Maciej Wilczak. Od 5 stycznia nową szefową departamentu została Agnieszka Piechna, a jej zastępcą Leszek Jasiun.
Piechna była jeszcze przed powstanie KAS m.in. naczelnikiem w Departamencie Administracji Podatkowej. Jasiun zaś kierował w przeszłości Departamentem Organizacji Służby Celnej.
Czystka w terenie
Pierwsze zmiany dotknęły także kluczowe terenowe struktury KAS, czyli Izby Administracji Skarbowej. Ich dyrektorzy zmienili się już w Lublinie i Łodzi. Według naszych informatorów kolejne zmiany kadrowe to kwestia czasu.
Szef KAS i jego zastępca skarbówkę znają na wylot. Pracę w niej zaczęli długo przed reformą KAS.
Marcin Łoboda od samego początku kariery zawodowej związany z resortem finansów. Jako pracownik Izby Skarbowej w Bydgoszczy był oddelegowany do pracy w MF, gdzie zajmował się orzecznictwem podatkowym i nadzorem nad urzędami skarbowymi. W latach 2008–2015 był Dyrektorem Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Następnie pracował w urzędach skarbowych, Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym, Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy i Centrum Kompetencyjnym ds. raportowania schematów podatkowych MDR przy Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie.
Zbigniew Stawicki z resortem finansów i kontrolą skarbową związany od 1994 r. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej.
W latach 2008-2015 był dyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy. Nadzorował prace powołanego w 2014 r. międzyresortowego zespołu ds. przestępczości w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. W strukturach KAS pracował w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Toruniu, gdzie pełnił funkcję kierownika pionu kontroli celno-skarbowej i postępowań podatkowych.
Żródło: businessinsider.com.pl