Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w zakładach Bumar-Łabędy rozpoczęto remonty ukraińskich czołgów Leopard 2. Na załączonym materiale zdjęciowym widać czołg w wersji Leopard 2A4.
Minister Błaszczak poinformował w sobotę na Twitterze, że „hub remontowy w Gliwicach rozpoczął działalność! Dwa pierwsze Leopardy już przyjechały z Ukrainy do zakładów Bumar”.
W kwietniu br. w Ramstein podczas spotkania ministrów obrony krajów NATO minister Błaszczak podpisał ze swoim niemieckim odpowiednikiem porozumienie dotyczące powstania w ZM „Bumar-Łabędy” centrum serwisowego dla całej rodziny czołgów Leopard 2. Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy mają również zająć się serwisem i remontami ukraińskich czołgów rodziny T-64, a nie można wykluczyć również ich modyfikowania na wzór czołgów T-72, lub ich modernizacji.
W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach – 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów. Rząd Niemiec, które są producentem czołgów Leopard, wydał zgodę na ich przekazywanie Ukrainie. Polska i Kanada zadeklarowały przekazanie czołgów Leopard 2A4, Niemcy mają przekazać Leopardy 2A6 i 2A4, zgodziły się także na przekazanie do 178 czołgów Leopard 1A5; dokładna liczba będzie zależeć od stanu technicznego wozów. Do lata miało to być 20-25 czołgów, do końca roku 80 sztuk.
Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku. To ostatnia wersja tej rodziny wdrożona jeszcze w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh 120 L/44 kal. 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Drugi taki ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM, który połączono z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się do tyłu. Do wersji 2A4 docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3).
Żródło: defence24.pl