Ponad 300 samorządowców – prezydenci miast, marszałkowie województw, wójtowie, burmistrzowie, radni i sołtysi z całej Polski – podpisało się pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy. Proszą głowę państwa o pomoc w odblokowaniu pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
- Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski postanowił zawalczyć o pieniądze z wciąż zablokowanego dla naszego kraju Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
- W tym celu samorządowcy wystosowali 10 stycznia list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, apelując, by zaangażował się w odblokowanie finansów w ramach KPO.
- Samorządowcy przedstawili również listę 1000 inwestecji, które mogłyby być zrealizowane ze środków KPO.
Samorządowcy tłumaczą, dlaczego biją na alarm
– Prosimy o Pana bezpośrednie i skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania finansów z KPO dla obywateli naszego kraju – zaapelowali polscy samorządowcy w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy.
List podpisało ponad 300 samorządowców, w tym prezydenci miast, marszałkowie województw, wójtowie, burmistrzowie, radni czy sołtysi.
Podczas wtorkowej (10 stycznia) konferencji prasowej w Warszawie liderzy Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski zaprezentował także listę tysiąca inwestycji, które mogłyby być zrealizowane ze środków z Unii Europejskiej w gminach z całej Polski.
– Jako samorządowcy obserwujemy z wielkim przerażeniem, jak w wyniku politycznych kłótni oraz nieprzestrzegania zasad praworządności przez polski rząd tracimy miliardy euro, które przysłużyłyby się rozwojowi lokalnych wspólnot – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.
– Dlaczego my bijemy na alarm? Dlatego, że jako Polacy i Polki, jako Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski, widzimy, że historia się powtarza. Chodzi o Plan Marshalla – Stalin zakazał przystąpienia do tego planu, a Polska stała się krajem „zapóźnionym”. Od 1989 roku i szczególnie od wejścia Polski do Unii Europejskich nadrabiamy te straty – dodał Karnowski.
Trzaskowski: brak pieniędzy z KPO to tragedia
– Polski rząd mógłby skorzystać z bankomatu i sięgnąć po unijne pieniądze. Wystarczy wbić odpowiedni kod PIN, którym w tym przypadku jest respektowanie wartości europejskich – stwierdził prezydent Sopotu.
– Pieniądze z KPO są potrzebne natychmiast Polsce, samorządom. Obserwując z niepokojem to, co się dzieje, te opóźnienia, przygotowaliśmy list do Prezydenta RP podpisany przez kilkaset samorządowców z całej Polski – tłumaczył Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy, przewodniczący Rady Politycznej Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.
I dodał: – Te środki są konieczne, a opóźnienia, z którymi mamy do czynienia mogą doprowadzić do tego, że nie będą na czas wykorzystane. To byłaby tragedia.
Lista 1000 inwestycji dla Polski
Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski i Związek Miast Polskich stworzyli listę projektów, które mogłyby zostać zrealizowane z uwzględnieniem środków z KPO. Na liście 1000 inwestycji znaleźć można tak różnorodne projekty jak:
- budowa gminnego przedszkola w technologii pasywnej w Michałowie;
- Gliwicki Obszar Gospodarczy – przygotowanie i uzbrojenie nowych terenów inwestycyjnych;
- budowa trzeciej oczyszczalni ścieków w Długołęce;
- budowa magistrali wodociągowej Lubachów-Dzierżoniów, niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw wody pitnej dla mieszkańców Powiatu Dzierżoniowskiego;
- centrum badawczo-rozwojowe w Grudziądzkim Parku Przemysłowym, termomodernizacja mieszkalnych budynków komunalnych w Lublińcu, budowa kanalizacji na terenie Gminy Dąbrowa;
- utworzenie centrum wsi w Chróścinie;
- termomodernizacja budynków bydgoskich szkół, przedszkoli, obiektów przeznaczonych dla działalności mieszkańców.
Projekty dla dużych miast, małych gmin i wsi
– Przygotowaliśmy listę 1000 inwestycji, które moglibyśmy zrealizować dla mieszkańców ze środków KPO. Ta lista jest szczególnie ważna, bo pokazuje, że te projekty dotyczą nie tylko dużych miast, ale małych gmin i wsi. To projektu dla całej Polski – zaznaczyła podczas spotkania Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności Polska może otrzymać z Unii Europejskiej 158,5 mld zł, w tym 106,9 mld zł w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek.
Konferencje samorządowców w sprawie KPO odbyły się w kilku miastach, m.in. Jeleniej Górze, Opolu, Sopocie, Lublinie, Pucku, Wrocławiu, Olsztynie, Katowicach, Wałbrzychu, Warszawie, Płocku, Łodzi. Inicjatywa została zorganizowana przez Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski.