Polska publika nie rezygnuje z rozgrywki. Dobre wyniki sprzedaży biletów

Niezależny Dziennik Polityczny

2022 rok był wyjątkowy. Obfitował w spektakularne wydarzenia, a ludzie – mimo recesji – byli głodni rozrywki po przerwie pandemicznej. Nie zraziły nas choćby ceny wejściówek na koncerty, które na przestrzeni roku wzrosły średnio o 28%. Tylko w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku eBilet dystrybuował bilety na 48 tys. imprez, czyli o ponad 260 proc. więcej niż w analogicznym — przedpandemicznym — okresie 2019 roku. Sprawdzamy, jakie wydarzenia cieszyły się największą popularnością i prognozujemy, jak może wyglądać rynek w 2023 roku.

  • Ponad 3 mln użytkowników miesięcznie poszukuje na eBilet pomysłów na spędzanie wolnego czasu
  • Pod względem ilościowym organizowanych imprez w mijającym roku dominowały teatry. Jednakże najwięcej sprzedanych biletów dotyczyło koncertów i wydarzeń sportowych
  • Nie ma zaskoczeń. Wśród najpopularniejszych wydarzeń znajdziemy: Męskie Granie, Open’er Festival, koncerty Dawida Podsiadły oraz mistrzostwa świata w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn

Sytuacja na rynku internetowej sprzedaży biletów na imprezy kulturalne i sportowe jest stabilna, aczkolwiek branża mierzy się także z problemami m.in. dotyczącymi rosnących kosztów produkcji wydarzeń. Polacy, którzy decydują się na zakupy wejściówek online, doceniają przede wszystkim szybkość i wygodę, a atrakcyjnych wydarzeń nie brakuje. Świadczą o tym dane. Ponad 3 mln użytkowników miesięcznie poszukuje na eBilet pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Polaków nie zniechęcają nawet kwoty. Na przestrzeni roku cena biletu na koncerty wzrosła średnio o 28%, ale w dobie recesji nadal jesteśmy w stanie przeznaczyć więcej pieniędzy na długo wyczekiwany koncert.

Na szczycie popularne festiwale, Dawid Podsiadło i wydarzenia sportowe

W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. eBilet dystrybuował bilety na 48 tys. imprez, o ponad 260 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. (porównanie z okresem przed epidemicznym). Pod względem łącznej liczby zorganizowanych imprez dominowały teatry. Nie dziwi jednak, że najwięcej sprzedanych biletów dotyczyło koncertów i sportowych imprez masowych takich jak: Męskie Granie, Open’er Festival, koncerty Dawida Podsiadło czy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn i kobiet. Czy to oznacza, że w dobie kryzysu, rosnącej inflacji, a co za tym idzie podwyższonych kosztów produkcji wydarzeń i cen biletów publiczność nie zamierza rezygnować z rozrywki i chce wydawać więcej na wydarzenia kulturalne i sportowe?

Bartek Troński, wiceprezes eBilet, zaznacza, że „zdecydowana większość 2022 roku to absolutny boom w sprzedaży biletów”. Wyjaśnia:

Jednak w ostatnich tygodniach widzimy lekkie wyhamowanie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Mimo że cena biletu na występ ulubionego artysty jest wyższa średnio o 28% w porównaniu do roku poprzedniego, publiczność potrzebuje spotkań, doznań i oderwania od codzienności. Fan jest w stanie jednorazowo przeznaczyć więcej pieniędzy na długo wyczekiwany koncert ulubionej gwiazdy. Prognozujemy jednak, że w 2023, pomimo trwającego kryzysu, wartość rynku wzrośnie. Głównie za sprawą idących w górę cen biletów, chociaż warto podkreślić, że są one wciąż nieproporcjonalnie niższe do rosnących kosztów produkcji wydarzeń takich jak transport, energia czy scenotechnika.

Zmiany na eBilet i współpraca z Allegro. Duże korzyści dla klientów

eBilet, chcąc odpowiedzieć na potrzeby klientów nie tylko szeroką i łatwo dostępną ofertą, zadbał też o lepszą funkcjonalność portalu i dostosowaną identyfikację wizualną. O zmianach i partnerstwie z Allegro mówi nam Edyta Sidwa, prezeska eBilet. — Wspólne biuro, nowa, nowoczesna identyfikacja wizualna i dodanie Powered by Allegro do logotypu to kolejny krok w kierunku umacniania synergii z Grupą Allegro. W II kwartale 2022 eBilet przyczynił się do zwiększenia dynamiki wzrostu GMV Grupy o 1,3 punktu procentowego. W kwartale III było to 0,5 punktu. Chcemy, by nasi klienci kojarzyli zakupy na eBilet z wygodą i bezpieczeństwem, które są naszymi wspólnymi wartościami w Grupie Allegro. W przyszłości będziemy jeszcze mocniej rozwijać synergie w zakresie przedsprzedaży na topowe wydarzenia i zniżek dla Smartowiczów, merchu artystów, szybkich dostaw, nowoczesnych usług w tym usług finansowych — tłumaczy.

Odświeżony portal eBilet.pl jest bardziej przejrzysty i intuicyjny dla użytkownika. Ulepszona została także wersja mobilna strony. Dzięki nowemu układowi strony głównej użytkownik znajduje się w centrum i przestaje być ograniczany kategoriami wydarzeń. Klienci, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów, otrzymują dawkę inspiracji w postaci różnorodnych, rekomendowanych imprez.

Natomiast bardziej wyeksponowana wyszukiwarka pozwala na wygodniejsze filtrowanie wydarzeń pod kątem daty i lokalizacji — osoby planujące spędzić weekend na Mazurach, mogą w prostszy sposób sprawdzić, co dzieje się w okolicy i zorganizować swój czas wolny. Nowy wygląd otrzymały również bilety, vouchery, materiały marketingowe oraz wszelka ekspozycja marki podczas obsługi imprez.

Więcej postów