Nowy sondaż. Opozycja pokonuje PiS

Na wysokiej deklarowanej frekwencji wyborczej najwięcej zyskuje obóz władzy. Ale to opozycja może myśleć o większości mandatów w parlamencie. „Rzeczpospolita” publikuje nowy sondaż preferencji partyjnych przygotowany przez IBRiS.

Gdyby wybory odbyły się teraz, na Zjednoczoną Prawicę swój głos oddałoby 37 proc. Polaków. KO może liczyć na poparcie w wysokości 27 proc., Polska 2050 – 9 proc., Lewica – 8 proc., PSL – 6 proc. a Konfederacja – 5 proc. 8 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo odda swój głos.

W najnowszym sondażu 58,1 proc. respondentów deklaruje chęć pójścia na wybory. – To raczej nie ma związku z perspektywą przyspieszonych wyborów – wyjaśnia szef IBRiS Marcin Duma. – Wiemy z innych badań, że ludzie nie wierzą w taką możliwość – dodaje.

Jakie ugrupowania zyskują na wysokiej frekwencji? Rosną notowania właściwie wszystkich partii oprócz Konfederacji, która traci ponad 1 pkt proc. (poparcie 5,1 proc.). Wyraźnie największe żniwo zbiera jednak Zjednoczona Prawica – od początku kwietnia wzrost o 4 pkt proc.

 Dalsza część artykułu pod materiałem wideo: 

Zdaniem szefa IBRiS wyborcy, którzy w ostatnich latach odeszli od PiS, po dwóch latach „rozglądania się” po scenie politycznej nie znaleźli innej odpowiadającej im oferty. – Co nie znaczy, że są skazani na zagłosowanie na PiS, bo wciąż mogą po prostu nie pójść na wybory – zaznacza Duma.

Partie opozycji także zyskują w ostatnim badaniu, w porównaniu z początkiem kwietnia, ale mniej. Platforma Obywatelska – 7 pkt proc., Lewica – 1,3 pkt proc., PSL-KP – 0,7 pkt proc., a Polska 2050 – 0,4 pkt proc. I mimo że preferencje badane były dla każdej partii oddzielnie, bez blokowania, opozycja zbiera procentowo więcej głosów niż PiS, nawet w koalicji z Konfederacją.

To oznacza, że jeśli te wyniki przełożymy na mandaty sejmowe – PiS nie ma samodzielnej większości, utraciłby więc władzę. – O większości może więc myśleć opozycja – precyzuje Marcin Duma. – Należy jednak pamiętać, że PiS wciąż ma rezerwy. Trudno jednak powiedzieć, w jakim stopniu w obecnej sytuacji będzie mógł je wykorzystać.

  Przeczytaj cały tekst na stronach „Rzeczpospolitej”.  

 Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

ONET.PL

Więcej postów