Amerykański senat zagłosuje w przyszłym tygodniu w sprawie ustawy, która może powstrzymać plan administracji prezydenta Trumpa, który zakłada sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poinformował w czwartek portal Defense News.
Jak poinformował w czwartek portal Defense News , Senat USA chce zatrzymać w przyszłym tygodniu plan prezydenta Donalda Trumpa, zakładający sprzedaż myśliwców F-35, dronów Reaper i amunicji do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na kwotę około 23 milionów dolarów.
Krytycy twierdzą, że sprzedaż, mająca na celu wzmocnienie ZEA przeciwko Iranowi, ignoruje ryzyko wobec Izraela i wrażliwej technologii wojskowej, jakie stwarzają powiązania ZEA z Rosją i Chinami.
Zapytany o ustawodawstwo senator Bob Menendez, który wraz z senatorem Chrisem Murphym i Randem Paulem prowadzi wysiłki mające na celu zakazanie sprzedaży broni, powiedział dziennikarzom o dokumencie: „Jest dojrzały, gotowy. Zbieramy dla niego poparcie i myślę, że przedstawimy go w przyszłym tygodniu”.
Transakcja obejmuje 50 samolotów F-35, 18 dronów Reaper, a także tysiące sztuk amunicji i setki pocisków. Została zatwierdzony przez Departament Stanu USA w listopadzie po zgodzie ZEA na sformalizowanie stosunków dyplomatycznych z Izraelem.
Ponieważ istnieją cztery rezolucje dotyczące różnych części sprzedaży, nie jest jasne, jak zostaną zorganizowane głosowania i czy każde z nich przyciągnie inny poziom poparcia. Uchwały są uprzywilejowane, co oznacza, że można je powołać bez zgody przewodniczących Senatu.
Zobacz też: Izrael nie będzie blokował sprzedaży „niektórych systemów uzbrojenia” z USA do ZEA
W pierwszej połowie listopada, administracja prezydenta Donalda Trumpa poinformowała oficjalnie o planach sprzedaży 50 myśliwców F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach kontraktu o wartości 23 miliardów dolarów.
Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że zezwolił na sprzedaż zgodnie z wysiłkami pokojowymi administracji na Bliskim Wschodzie. Powiadomienie dla prawodawców następuje po podpisaniu Porozumień Abrahama między Izraelem, Bahrajnem i ZEA, na mocy których państwa arabskie zgodziły się znormalizować stosunki z Izraelem.
„Jest to uznanie naszych pogłębiających się stosunków i potrzeby ZEA na powiększenie zaawansowanych zdolności obronnych w celu odstraszenia i obrony przed zwiększonymi zagrożeniami ze strony Iranu” – podał Pompeo w oświadczeniu.
Izraelscy urzędnicy wyrazili już wcześniej pewne zaniepokojenie sprzedażą F-35, ponieważ może to wpłynąć na równowagę sił wojskowych w regionie. Ale Pompeo powiedział, że będzie to „w pełni zgodne” z wieloletnią polityką utrzymania jakościowej przewagi militarnej Izraela.
Sprzedaż o wartości 23,37 miliarda dolarów obejmuje 50 samolotów F-35, 18 zaawansowanych uzbrojonych systemów dronów oraz pakiet amunicji powietrze-powietrze i ziemia-powietrze.
Kresy.pl/Defesne News