W poniedziałek dojdzie do podpisania umowy o współpracy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce pomiędzy Polską a USA – poinformował Dziennik Gazetę Prawną szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dojdzie do tego na marginesie szczytu Trójmorza.
Jak informowaliśmy , 18 i 19 października w Tallinie odbędzie się w formie internetowej szczyt Trójmorza. Zarząd Funduszu Trójmorza ma przy tej okazji ogłosić decyzje o finansowaniu projektów infrastrukturalnych.
Na marginesie szczytu dojdzie też do spotkania pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette. Przy tej okazji Brouillette podpisze umowę o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce, która następnie jeszcze w tym tygodniu podpisana zostanie w imieniu Polski przez ministra Naimskiego.
Umowa zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych stwierdzających spełnienie przez obie umawiające się strony wymagań dla jej wejścia w życie.
Wedle umowy, w ciągu półtora roku od podpisania Polska i USA przygotują wspólnie raport, stanowiący podstawę dla rządu polskiego do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej.
W tym czasie amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Obie strony mają również przygotować, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, opcje finansowania dla Promgramu.
Jak informowaliśmy , umowa już została parafowana w połowie sierpnia przez Piotra Naimskiego i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo.
Umowa pozwoli Polsce korzystać z doświadczenia Stanów Zjednoczonych, zarówno sektora rządowego, jak i amerykańskich przedsiębiorstw, w rozwoju polskiego programu rozwoju energetyki jądrowej – podała strona rządowa.
W projekcie aktualizacji czytamy, że celem Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa od 6 do 9 GW zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III , o mocy powyżej 1000 MW. Oprócz tego projekt zakłada wybór jednej wspólnej technologii reaktorowej dla wszystkich elektrowni, jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii, ale to Skarb Państwa ma utrzymywać w spółce atomowej co najmniej 51 proc. udziałów.
Resort kilmatu przekonuje, że budowa elektrowni atomowej w Polsce umożliwi realizację celu neutralności klimatycznej zgodnie z postanowieniami porozumienia paryskiego, pozytywnie wpłynie na gospodarkę m.in. dzięki uniknięciu wysokich kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację źródeł energii i zmniejszenie zależności od importu nośników energii.
CZYTAJ TAKŻE: Elektrownia jądrowa coraz bliżej. Skarb państwa odkupi atomową spółkę
Zobacz również: Pompeo w rozmowie z szefem MSZ pochwalił Polskę za zaangażowanie w Inicjatywę Trójmorza