USA: 710 mln dol. dla Lockheed Martin na pro­duk­cję F‑35 m.in. dla Polski

W ramach umowy wartej prawie 710 mln dol. zostają uruchomione fundusze dotyczące pro­duk­cji wie­lo­za­da­nio­wych samo­lo­tów bojo­wych F‑35, m.in. egzemplarzy zamówionych przez Polskę.

Amerykański koncern Lockheed Martin zawarł kontrakt wart blisko 710 mln dolarów na zapewnienie materiałów do produkcji samolotów wielozadaniowych F-35. Poinformował o tym w poniedziałek Departament Obrony USA.

Kontrakt dotyczy uruchomienia funduszy i zamówienia określonych ilości materiałów do produkcji F-35 w ramach partii produkcyjnych 15, 16 i 17 dla Sił Zbrojnych USA, Korpusu Marines, Marynarki Wojennej, a także uczestnicy programu spoza struktur Departamentu Obrony USA i kraje zamawiające samoloty w programie Military Sales (FMS), czyli również Polski. Prace te, zgodnie z planami, mają zakończyć się w maju 2026 roku. Wartość kontraktu to 709,8 mln dol.

Przeczytaj:  Lockheed Martin wyhamowuje produkcję F-35 przez kłopoty z dostawami części 

Według komunikatu Departamentu Obrony USA, kontrakt ten jest faktycznie modyfikacją wcześniejszej umowy z Lockheed Martin dotyczącej zamówienia F-35. Jak podano, zakontraktowane prace będą prowadzone przede wszystkim w zakładach w Fort Worth w Teksasie (60 proc.), a w dalszej kolejności m.in. w El Segundo w Kalifornii (14 proc.), a także w Orlando na Florydzie (4 proc.) czy w Nashua w New Hampshire (3 proc.). Jednocześnie, w 9 proc. zamówienie będzie realizowane w Warton w Wielkiej Brytanii oraz w Cameri we Włoszech (4 proc.).

Polska w ramach procedury FMS ma otrzymać pierwsze egzemplarze z 16. serii produkcyjnej, w 2024 roku.

Wiadomo też, że fundusze pocho­dzące z państw kupu­ją­cych F-35 w ramach pro­ce­dury FMS wyno­szą 62 mln dola­rów. Departament Obrony nie podał jednak o podziale tej czę­ści zamó­wie­nia na klien­tów. Poza Polską, na taki sposób zakupu tych samolotów zdecydowały się również m.in. takie kraje, jak Izrael, Japonia, czy Belgia.

Przeczytaj:  Polska zapłaciła pierwszą ratę za F-35  

  Przypomnijmy  , że w połowie września agencja Bloomberg podała, że według nie­za­leż­nego wewnętrz­nego audytu, który został wykonany w Pentagonie, wydatki na pro­gram F‑35 na najbliższe pięć lat zostały niedoszacowane co najmniej o 10 mld dolarów. Kosztorys przewidywał, że program miałby w tym czasie pochłonąć 78 mld zaś okazuje się, że będzie potrzeba 88 mld dolarów. W styczniu agencja „Bloomberg” dotarła do  raportu biura testowego Pentagonu dotyczącego usterek w myśliwcach F-35  . Według raportu, samoloty te w samym oprogramowaniu mają ponad 800 wad.

  defense.gov   / Kresy.pl

FAKT.PL

Więcej postów