W piątek doszło do kolejnego incydentu z udziałem sił powietrznych NATO oraz lotnictwa Federacji Rosyjskiej na wodami Morza Barentsa. Rosyjski myśliwiec MIG-31 został wysłany w celu przechwycenia norweskiego samolotu patrolowego Lockheed P-3 Orion, który zbliżał się do granicy Federacji Rosyjskiej. Do podobnych zdarzeń w tym samym regionie doszło także w czwartek.
W piątek rosyjski myśliwiec MIG-31 został wysłany w celu przechwycenia norweskiego samolotu patrolowego Lockheed P-3 Orion, który zbliżał się do granicy Federacji Rosyjskiej nad wodami Morza Barentsa – podaje agencja „Tass”.
W komunikacie pokreślono, że rosyjskie radary wykryły cel zbliżający się do granic Federacji Rosyjskiej. W celu przechwycenia jednostki został wysłany myśliwiec MIG-31. Jednostka została zidentyfikowana przez rosyjskich pilotów jako samolot patrolowy Lockheed P-3 Orion.
Zobacz także: Amerykańskie bombowce B-52 na terytorium Ukrainy. Samoloty skierowały się w rejon Półwyspu Krymskiego [ FOTO]
Podkreślono, że nie doszło do naruszenia rosyjskiej granicy powietrznej.
Dd dwóch podobnych zdarzeń doszło nad wodami Morza Barentsa w czwartek. Rosyjski myśliwiec MIG-31 był zadaniowany do przechwycenia brytyjskiego amerykańskich i brytyjskich samolotów rozpoznawczych (RC-135 i Sentinel R.1). Taki sam myśliwiec, został także wysłany tego dnia do przechwycenia norweskiego samolotu patrolowego P-3 Orion.
W ostatnich miesiącach w różnych regionach dochodziło do podobnych incydentów.
We wtorek rosyjski myśliwiec Su-27 Floty Bałtyckiej został wysłany w celu przechwycenia morskiego samolotu patrolowego niemieckich sił powietrznych Lockheed P-3C Orion.
W poniedziałek nad wodami Morza Bałtyckiego doszło dwóch incydentów , w których uczestniczyły siły powietrzne NATO oraz lotnictwo Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo, NATO zarzuca rosyjskiemu lotnictwu naruszenie granicy Danii, do którego miało dojść w poprzednim tygodniu.
W poprzedni piątek rosyjski myśliwiec Su-30 został wysłany w celu przechwycenia samolotu rozpoznawczego amerykańskich sił powietrznych Boeing RC-135 nad wodami Morza Czarnego.
Przykładowo, 26 sierpnia rosyjskie radary wykryły cel powietrzny, nad neutralnymi wodami Morza Barentsa, który zbliżał się do granicy Federacji Rosyjskiej. Samolot został zidentyfikowany jako Lockheed P-3C Orion należący do sił powietrznych Norwegii .
21 sierpnia rosyjski samolot myśliwski Su-30SM został wysłany , aby przechwycić dwa samoloty rozpoznawcze francuskiej marynarki wojennej i brytyjskich sił powietrznych oraz zapobiec przekroczeniu przez nie rosyjskiej granicy państwowej.
Do podobnego incydentu doszło 17 sierpnia. Rosyjski myśliwiec został wtedy wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Boeing RC-135 nad wodami Morza Bałtyckiego, w pobliżu granicy z Rosją. Podkreślono, że jednostka sił powietrznych USA zbliżała się do granicy Federacji Rosyjskiej.
Z kolei w niedzielę 16 sierpnia rosyjskie dowództwo podniosło swój myśliwiec dla przechwycenia włoskiego samolotu wojskowego, który zbliżył się do granicy przestrzeni powietrznej Rosji.
15 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia amerykańskiego samolotu rozpoznawczego Lockheed EP-3, który zbliżał się do rosyjskiej granicy nad Morzem Czarnym.
Wcześniej, 14 sierpnia, agencja „Tass” informowała, że rosyjskie radary namierzyły 46 zagranicznych statków powietrznych (35 zagranicznych samolotów szpiegowskich i 11 dronów), które w ciągu poprzedniego tygodnia przeprowadzały rozpoznanie powietrzne w pobliżu granicy z Rosją.
12 i 14 sierpnia rosyjskie myśliwce Su-27 usiłowały przechwycić amerykańskie samoloty zwiadowcze nad wodami Morza Czarnego.
7 sierpnia rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany w celu przechwycenia nad Morzem Czarnym samolotu rozpoznawczego Sił Powietrznych USA RC-135 i samolotu patrolowego Marynarki USA P-8A Posejdon.
tass.com / Kresy.pl