Pandemia uderza w podróże. Co się zmieni po 1 września?

Pewne właściwie jest tylko jedno. Do 1 września nie zmieni się lista 43 państw, z których nie można przylecieć do Polski. A zmiany podyktuje sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych krajach.

Jakie zmiany zajdą na liście publikowanej 1 września? Na razie nie wiadomo. – Z dużym prawdopodobieństwem znajdą się tam Albania, Hiszpania, Malta i Rumunia. A być może także Belgia, Francja i Chorwacja, gdzie liczba zachorowań nadal rośnie – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, odpowiedzialny za branżę lotniczą. – Podstawą do tworzenia tej listy jest liczba nowych zachorowań w konkretnym kraju. W Polsce jako miernik przyjęto 60 osób na każde 100 tysięcy mieszkańców. Czasami mogą zdarzyć się odchylenia, na przykład nie wstrzymujemy połączeń, jeśli w jakimś ważnym z różnych względów kraju jest 61 czy 62 zachorowania – dodaje.

Nie potwierdzają się więc dramatyczne informacje, które popsuły wakacyjny spokój Polakom odpoczywającym w Hiszpanii, na Malcie i w Albanii, że zakaz będzie obowiązywał już od dnia publikacji nowej, praktycznie niezmienionej listy (wypadła z niej jedynie Andora, gdzie nie ma lotniska międzynarodowego).

Do 1 września po przylocie z Hiszpanii nie trzeba będzie odbywać kwarantanny, a samoloty latają normalnie. Jednakże jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie poprawi, to rzeczywiście osoby przebywające w tym kraju, podobnie jak na Malcie, w Albanii i w Rumunii, muszą się liczyć z problemami z powrotem do kraju.

ISTOTNE KIERUNKI

Zgodnie z obowiązującymi teraz przepisami międzynarodowymi zakazy lotów można wydawać maksymalnie na dwa tygodnie. – Czyli przynajmniej co dwa tygodnie musimy dokonać analizy sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych krajach. Dotychczas było tak, że zakazy obowiązywały do wtorku i zaczynały obowiązywać od środy, czyli trzeba było je uchwalić. Kluczowe do wydania zakazu są dane dotyczące bieżącej sytuacji epidemiologicznej – podkreśla Marcin Horała.

Lista ostatecznie jest przygotowywana po konsultacjach międzyresortowych, a biorą w nich udział oprócz Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Infrastruktury także m.in. MSZ i MSW. Wstępna wersja jest przygotowywana w piątek i publikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Bazuje na danych dostępnych w piątek, więc nieaktualnych jako podstawa do wydania rozporządzenia. Przez weekend zbierane są najnowsze informacje. Jeśli pojawiają się wątpliwości, ostateczny kształt listy zatwierdzany jest we wtorek i publikowany we wtorkowy wieczór.

Dlaczego Hiszpania i Malta oraz Albania i Rumunia mogą się znaleźć na liście publikowanej 1 września ? – Hiszpania ma w tej chwili wyraźnie ponad 100 zachorowań i jest mało prawdopodobne, aby w ciągu zaledwie tygodnia spadła do poziomu poniżej 60. Malta ma również prawie 100, podobnie jest w przypadku Albanii i Rumunii. Jest jeszcze grupa krajów, które znajdują się „na granicy” – Chorwacja, Belgia, Francja. To jednak są z wielu względów bardzo istotne kierunki, więc staramy się ostrożnie podchodzić do tego tematu. Jeśli więc w dniu, kiedy opublikujemy kolejną listę, będą miały 61 czy 62 zachorowania na 100 tysięcy mieszkańców, pozostaną na liście „bezpiecznej”. Jeśli jednak sytuacja radykalnie pogorszy się w ciągu tych kilku dni, znajdą się na liście kierunków zamkniętych. Dotyczy to zresztą każdego innego kraju uznawanego wcześniej za bezpieczny – ostrzega wiceminister.

PROPOZYCJE TRUDNE DO ZAAKCEPTOWANIA

Z tym, że ten zakaz lotów w obecnym kształcie jest właściwie fikcją. Bo przecież, jeśli Polska uznaje Meksyk za niebezpieczny, a Niemcy czy Francję za bezpieczne, to spokojnie można polecieć np. do Monachium czy Paryża i tam wsiąść w samolot do Mexico City. A potem tak samo wrócić do Polski i nikt nie będzie o nic pytał. A jeśli będziemy mieli zakaz lotów do Hiszpanii, to spokojnie można wsiąść w samochód i przejechać tę trasę bez jakichkolwiek dodatkowych ograniczeń. Tyle że takich osób, które przylecą z przesiadką, będzie znacząco mniej niż lecących bezpośrednio.

Na liście krajów „bezpiecznych” dla Polaków nadal nie ma Stanów Zjednoczonych ani Chin. W przypadku USA sytuacja jest jasna. Tam nadal jest ponad 200 nowych zakażeń Covid-19 dziennie. Natomiast LOT do Chin wciąż sprzedaje bilety, bo chociaż nie lata do Pekinu (porty lotnicze w tym mieście zamknięte są dla międzynarodowego ruchu pasażerskiego), wykonuje rejsy do oddalonego o 170 km od stolicy portowego Tianjinu, skąd oprócz cargo bierze także pasażerów.

Linia zaproponowała więc pasażerom, którzy mieli kupione bilety na trasie Pekin–Warszawa, zmianę rezerwacji na Tianjin–Warszawa. – Jeśli nowa taryfa jest wyższa, LOT daje 200 zł zniżki na nowe połączenie – mówi Krzysztof Moczulski, wiceszef biura komunikacji w Locie. Z tego rozwiązania skorzystało do tej pory kilkanaście osób.

Propozycje zmiany tras oferowanych przez linie bywają trudne do zaakceptowania przez pasażerów. Irlandzki Ryanair odwołał np. rejsy z Modlina do Porto, bo miał tam zbyt mało chętnych i postanowił zebrać pasażerów w Krakowie i wypełnić nimi samolot. Grupa pasażerów zdecydowała się jednak na rezygnację z przelotu i wycofanie pieniędzy. Okazało się, że była to dobra decyzja: za podróż liniami KLM na trasie Warszawa–Porto z przesiadką w Amsterdamie zapłacili praktycznie tyle samo.

SKĄD NIE MOŻNA LATAĆ DO POLSKI

Bośnia i Hercegowina; Chińska Republika Ludowa; Czarnogóra; Demokratyczna Republika Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; Federacja Rosyjska, Brazylia, Królestwo Arabii Saudyjskiej; Królestwo Bahrajnu; Królestwo Eswatini; Meksykańskie Stany Zjednoczone; Izrael; Katar; Kuwejt; Republika Argentyńska; Republika Armenii; Republika Chile; Republika Dominikańskia; Republika Ekwadoru; Republika Gabońska; Republika Gwatemali; Republika Hondurasu; Republika Iraku; Republika Kazachstanu; Republika Kirgiska; Republika Kolumbii; Republika Kosowa; Republika Kostaryki; Republika Macedonii Północnej; Republika Malediwów; Republika Mołdawii; Republika Panamy; Republika Peru; Republika Południowej Afryki; Republika Salwadoru; Republika Serbii; Republika Singapuru; Republika Surinamu; Republika Zielonego Przylądka; Stany Zjednoczone Ameryki; Sułtanat Omanu; Wielkie Księstwo Luksemburga; Wielonarodowe Państwo Boliwia; Wspólnota Bahamów. 

Danuta Walewska

Więcej postów