Usunięcie piosenki Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” z Listy Przebojów Trójki zaszkodziło notowaniom władzy. Aż 49,2 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl deklaruje, że po tym skandalu gorzej oceniają większość rządzącą w Polsce. Wiele osób potraktowało to jako powrót cenzury rodem z czasów PRL.
Na szczycie listy przebojów radiowej Trójki w piątek 15 maja pojawiła się najnowsza piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. To mocno zaangażowany politycznie utwór, który jest o Jarosławie Kaczyńskim. A dokładnie to komentarz do sytuacji, w której prezes PiS odwiedził grób matki, chociaż decyzje rządu były jasne: cmentarze na czas pandemii mają pozostać zamknięte. Sprawę ujawnili dziennikarze „Faktu”.
Kilka minut po emisji notowanie zniknęło z oficjalnej strony radia. W związku z zaistniałą sytuacją na stronie PR pojawiło się oficjalne oświadczenie: „Dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki”.
Tomasz Kowalczewski, dyrektor radiowej Trójki, rzucił oskarżenie, że doszło do ręcznej manipulacji przy liczeniu głosów i w rzeczywistości, jak utrzymywał, piosenka Kazika powinna być czwarta na liście.
Cenzura twórczości artystycznej
Oskarżenia o manipulację oburzyły osoby związane Trójką. W konsekwencji z radia odszedł Marek Niedźwiecki, który tworzył i prowadził listę od ponad 35 lat. W jego ślady poszło w kolejnych dniach wielu najbardziej znanych dziennikarzy stacji.
Wiele osób potraktowało sprawę piosenki Kazika na liście jako próbę cenzury twórczości artystycznej przez władze publicznego radia.
Prawie połowa Polaków ocenia gorzej władzę
Uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl zadano pytanie: „Czy usunięcie notowania listy przebojów Trójki wygranej przez piosenkę Kazika wpłynęło na Pani/Pana stosunek do większości rządzącej?”.
Odpowiedzi „Tak, oceniam ją gorzej” udzieliło 49,2 proc. respondentów. Odpowiedzi „Tak, oceniam ją lepiej” udzieliło 6,1 proc. respondentów. 23,8 proc. respondentów wybrało odpowiedź: „Nie widzę związku między decyzjami Trójki a działaniami większości rządzącej”. Zdania w tej kwestii nie miało 20,9 proc. ankietowanych.
– Pogorszenie opinii o rządzie na skutek tego zdarzenia deklaruje ponad połowa osób po 50. roku życia i podobny odsetek badanych posiadających wyższe wykształcenie. Gorszą ocenę na skutek tej sytuacji wystawia większości rządzącej 56 proc. badanych zarabiających w granicach 2001-3000 zł i ponad 60 proc. mieszkańców największych miast – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.
Kazik Staszewski
Pod siedzibą Polskiego Radia w piątek protestowali fani „Trójki”