Tuż przed Świętem Wojska Polskiego szef MON Antoni Macierewicz odznaczył pracowników swojego resortu. Wśród nich znalazł się także jego rzecznik, Bartłomiej Misiewicz. Otrzymał on z rąk Macierewicza Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
Misiewicz jest nie tylko rzecznikiem prasowym ministerstwa obrony narodowej, ale także szefem gabinetu politycznego MON. Przez chwilę, tymczasowo, pełnił on także funkcję pełnomocnika MON ds. Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.
„Dzisiaj z okazji Święta Wojska Polskiego zostałem odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Ogromny zaszczyt” – napisał sam Misiewicz na Facebooku.
Sprawa wzbudziła duże kontrowersje na Twitterze. Dziennikarz „Rzeczpospolitej”, Jacek Nizinkiewicz, domagał się szczegółowych informacji o powodach przyznania medalu rzecznikowi MON.
{source}<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”en”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Antoni Macierewicz odznaczył swojego rzecznika Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.<br>Gratuluję.<br>Ale konkretnie, jakie to zasługi?</p>— Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) <a href=”https://twitter.com/JNizinkiewicz/status/764906752626331648″>August 14, 2016</a></blockquote>
<script async src=”//platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>{/source}
Dużą popularność na Twitterze zyskał też komentarz byłego żołnierza, uczestnika misji w Iraku i Afganistanie, Michała Bardonia. „Ja na swój medal zapracowałem” – napisał.
{source}<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”en”><p lang=”pl” dir=”ltr”><a href=”https://twitter.com/PSzubartowicz”>@PSzubartowicz</a> <a href=”https://twitter.com/Polskawruinie1″>@Polskawruinie1</a> ja na swój zapracowalem w Iraku. Ale za co Misiewicz dostal tego nie wiem..<br>Mój brązowy na jakąś wartość..</p>— Michał Bardoń (@mis1969lub) <a href=”https://twitter.com/mis1969lub/status/764892792413970432″>August 14, 2016</a></blockquote>
<script async src=”//platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>{/source}
Działalność polityczną Misiewicz rozpoczął na przełomie 2006 i 2007 roku. Przez wiele lat był bliskim współpracownik wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości i obecnego szefa MON, Antoniego Macierewicza. Bartłomiej Misiewicz był również szefem biura Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej oraz szefem biura Zespołu Parlamentarnego ds. Skutków Likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.
Jak czytamy dalej na stronie ministerstwa, w latach 2012-14 był koordynatorem ds. struktur wykonawczych PiS. W latach 2012-2014 – członek Rady Politycznej PiS, od 2014 roku członek Krajowej Komisji Rewizyjnej tego ugrupowania.
Medal „Za zasługi dla obronności kraju” jest odznaczeniem nadawanym przez ministra obrony narodowej. Szef MON przyznaje go od 1966 roku. Posiada on trzy stopnie – brązowy, srebrny oraz złoty. Zgodnie z rozporządzeniem medal ten może być nadany w trzech przypadkach. Po pierwsze, osobom które wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych. Po drugie, posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego. I po trzecie, swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.
{source}<blockquote class=”twitter-tweet” data-lang=”en”><p lang=”pl” dir=”ltr”>Min.<a href=”https://twitter.com/Macierewicz_A”>@Macierewicz_A</a> wręczył medale, wyróżnienia i odznaczenia żołnierzom i pracownikom resortu Obrony Narodowej <a href=”https://t.co/qKHRirIUIP”>pic.twitter.com/qKHRirIUIP</a></p>— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) <a href=”https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/764823549488103428″>August 14, 2016</a></blockquote>
<script async src=”//platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>{/source}
Jak czytamy w rozporządzeniu szefa MON, pzy nadawaniu medalu zachowuje się kolejność w jego stopniach, z tym że nadanie srebrnego medalu może nastąpić po upływie co najmniej trzech lat od nadania medalu brązowego, a nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego.