„Na dzień dzisiejszy cztery myśliwce Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej stacjonują na podstawie rotacyjnej na terytorium Białorusi w miejscowości Baranowicze w celu ochrony białorusko-rosyjskiej przestrzeni powietrznej.
Trwają negocjacje o ostatecznej liczbie tych myśliwców pełniących dyżury bojowe, które zostaną zlokalizowane na terytorium Republiki.” – powiedział Ambasador Białorusi w Rosji Igor Petriszenko podczas wywiadu dla gazety „Sojusz. Białoruś – Rosja”.
Ponadto, I. Petriszenko powiadomił, że w bieżącym roku do szkolenia praktycznego jednostek wojskowych Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Białorusi zostaną wykorzystane rosyjskie poligony Aszułuk i Telemba. „Tam odbędą się ćwiczenia, w tym taktyczne, ze strzelaniem bojowym Wspólnego Systemu Obrony Przeciwlotniczej krajów WNP (Wspólnty Niepodległych Państw) „Wspólnota Bojowa – 2015”, – powiedział dyplomata.
Mówiąc o współpracy wojskowo-technicznej między Białorusią a Rosją, on zaznaczył, że w bieżącym roku Białoruś otrzymuje 4 bojowo-szkoleniowe samoloty Jak-130 i Przeciwlotnicze zestawy rakietowe S-300 (cztery dywizjony). „Aktywnie prowadzi się współpraca wojskowo-techniczna pomiędzy przedsiębiorstwami kompleksu zbrojeniowego. Na przykład, Mińskie Zakłady Ciągników Kołowych (MZCK) są zabezpieczone rosyjskimi zamówieniami do 2018 roku.” – zaznaczył Ambasador.
„Na dodatek do już istniejącej współpracy wojskowo-technicznej jest rozpatrywane pytanie o udziale białoruskich dostawców w zamówieniach państwowych na potrzeby obrony Federacji Rosyjskiej. Tak więc, współpraca wojskowa z Rosją jest prowadzona w ramach Państwa Związkowego i odgrywa decydującą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego,”- podkreślił I. Petriszenko.
Jakub Moźniak