Czy rezerwiści powoływani na ćwiczenia mogą stracić pracę?

Od kilku dni zarówno pracownicy jaki i pracodawcy zwracają się do ekspertów w sprawie sytuacji prawnej rezerwistów wzywanych na ćwiczenia. Ci zatrudnieni na umowach o pracę nie mają się czego obawiać. Pozostali mogą znaleźć się w gorszej sytuacji.

 

Zdaniem prawników, rezerwista wezwany na ćwiczenia nie może stracić pracy – jest chroniony przez prawo – uspokajają prawnicy. Według Romualda Kędzierskiego z kancelarii Koksztys rezerwiści powołani na ćwiczenia i zatrudnienia na umowę o pracę, w tym na okres próbny, nie mają się czego obawiać. Pracodawca w okresie od dnia doręczenia jego pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem nie może go zwolnić. Chyba, że w tym czasie umowa ulega naturalnemu zakończeniu. Okres ćwiczeń wlicza się do stażu pracy, ale za czas nieobecności firma nie musi wypłacać wezwanemu pensji. Pracownik ma wówczas możliwość ubiegania się o rekompensatę, ale tylko w przypadku, gdy w czasie pracy zarabiał więcej niż wynosi żołd w trakcie przebywania na ćwiczeniach (dzienna stawka to co najmniej 70 złotych, do tego dochodzi bezpłatne wyżywienie). Dotyczy to także osób prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą. Rekompensata nie może być jednak większa niż blisko 470 złotych za każdy dzień ćwiczeń.

W gorszej sytuacji znajdują się jednak osoby zatrudnione na podstawie umów o dzieło czy umów zlecenia. Powyższe prawa ich nie dotyczą, a przepisy nie regulują takiej sytuacji. W takiej sytuacji wszystko zależy od postawy pracodawcy.

rmf24.pl

Więcej postów

3 Komentarze

  1. POWO?A? NA ?WICZENIA SYNÓW, SIOSTRZE?CÓW ITP.ITD. NASZYCH ELIT POLITYCZNYCH. NAWET WCIELI? DO ARMII NA ZAWSZE. O!

Komentowanie jest wyłączone.