Europa jest daleko za światową czołówką cyfrowego wyścigu. Musimy wspierać powstające na miejscu innowacje i rodzimy przemysł, bo tylko on gwarantuje stabilne inwestycje w technologie i wzrost konkurencyjności. To pierwsze rekomendacje rozpoczętej w Katowicach konferencji Nowy Przemysł 4.0.
- 80 procent technologii cyfrowych wykorzystywanych w Unii Europejskiej pochodzi z importu – skonstatował Michał Kot, dyrektor działu sprzedaży w polskiej strukturze Siemensa w trakcie sesji inaugurującej konferencję Nowy Przemysł 4.0.
- Nie wspieramy własnego przemysłu, nie korzystamy z polskich wynalazków, a automatyzację wprowadzamy w sposób nie usystematyzowany, bez wykorzystania sprawdzonych modeli – ocenił Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.
- Na program konferencji złożą się debaty i rozmowy poruszające kwestie najważniejsze dla europejskiego i polskiego przemysłu przechodzącego głęboką transformację w trudnym otoczeniu makroekonomicznym.
- Równolegle z konferencją odbywają się branżowe targi TOOLEX i ExpoWELDING.
Gdzie jesteśmy jako Europa, jako Polska na rynku najnowszych cyfrowych technologii? To pytanie było punktem wyjścia debaty inaugurującej konferencję Nowy Przemysł 4.0.
Diagnoza nie jest dla nas pomyślna. Technologie rodzą się w USA, Azja je kopiuje, a Europa reguluje
– Aż 80 technologii cyfrowych w UE pochodzi z importu – zauważył Michał Kot, dyrektor działu sprzedaży w polskiej strukturze Siemensa, diagnozując na wstępie dyskusji stan polskiej i europejskiej cyfryzacji. Menedżer Siemensa przywołał też coraz częściej pojawiające się powiedzenie o tym, że najnowocześniejsze technologie powstają w USA, są doskonalone, a czasem kopiowane w Azji, a w Europie podlegają regulacjom.
Nie wspieramy własnego przemysłu, nie korzystamy z polskich wynalazków, a automatyzację wprowadzamy w sposób nie usystematyzowany, bez wykorzystania sprawdzonych modeli – ocenił Artur Pollak, prezes APA Group, surowy recenzent procesów i zjawisk, które były przedmiotem katowickiej debaty.
Przestrzegł przed konsekwencjami dalszego zwlekania z inwestowaniem w digitalizację biznesu i namawiał firmy do oceny własnej pozycji i możliwości.
– Pierwsze usprawnienia i efektywne cyfrowe rozwiązania da się wprowadzić szybko i relatywnie niskim kosztem – przekonywał Pollak. Da się zerwać te nisko wiszące owoce, ale trzeba zacząć działać już teraz.
W trakcie debaty wskazywano na otoczenie regulacyjne, które obciąża kosztami inwestujące firmy. Przyczyn spadku inwestycji w digitalizację, automatyzację i robotyzację polskiego przemysłu (po boomie czasu pandemii) upatrywano m.in. w decyzjach firm zagranicznych, wybierających dla swoich fabryk lokalizacje w Azji lub na innych kontynentach z mniejszą presją regulacyjną.
Są i pozytywy: rośnie świadomość kadr polskiej gospodarki. Firmy wiedzą, jakiej dźwigni rozwoju potrzebują
Agnieszka Małachowska, dyrektor segmentu ERP w firmie Axians, zauważyła szybką zmianę w świadomości kadr zarządzających firmami. Jej zdaniem menedżerowie widzą potrzebę integracji pojedynczych, „wyspowych” rozwiązań cyfrowych w jeden system, który „pchnie firmę do przodu”.
– Projekty, w których uczestniczymy, dotyczą nie tylko technologii i systemów IT, lecz także kultury organizacyjnej – stwierdziła Małachowska. – To przedsięwzięcia pod opieką zarządów, ze strategicznymi dla firm celami.
Konferencja Nowy Przemysł 4.0 skierowana jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych przyszłością produkcji przemysłowej w Polsce i zmianami technologicznymi, które determinują perspektywy jej rozwoju.
W trakcie konferencji w tym samym obiekcie, Międzynarodowym Centrum Kongresowym, odbywają się dwa związane z nią tematycznie wydarzenia targowe: Toolex i EXPOWelding poświęcone nowoczesnym technologiom i urządzeniom stosowanym w przemyśle.
Wydarzenia konferencji Nowy Przemysł 4.0 znajdą szerokie odbicie w portalu WNP.PL. 15 października wieczorem poznamy laureatów konkursu The Best of Industry 4.0. Nagrody przyznane zostaną za udane praktyczne realizacje koncepcji Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce oraz najlepsze technologie, rozwiązania i usługi dla nowoczesnej produkcji.
Źródło: wnp.pl