Polska otrzyma 4 mld dolarów na rozbudowę sił zbrojnych

Polska zyskała możliwość pozyskania kolejnych 4 miliardów dolarów na współpracę wojskową w ramach programu Foreign Military Financing (FMF) ze Stanami Zjednoczonymi. Thomas DiNanno, przedstawiciel Departamentu Stanu USA do spraw kontroli zbrojeń, poinformował o tym podczas ceremonii przekazania siłom zbrojnym RP nowych samolotów F-35.

Program FMF umożliwia sojusznikom Stanów Zjednoczonych korzystanie z pożyczek i grantów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. Polska już wcześniej skorzystała z tego programu, podpisując w ubiegłym roku umowę na kwotę 4 miliardów dolarów. Obecnie, z nowo przyznanej puli, Polska może wydatkować łączną sumę prawie 20 miliardów dolarów na zakup amerykańskiego uzbrojenia.

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że środki te zostaną potencjalnie wykorzystane na zakup kolejnych samolotów F-35. W ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025-2039, Polska planuje zakup łącznie 64 myśliwców piątej generacji.

Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że decyzje dotyczące wydatkowania funduszy będą podejmowane w nadchodzących latach. Dodał, że możliwość korzystania z amerykańskiego programu FMF, nazywanego „SAFE”, to szansa, której Polska powinna rozważyć, jeżeli będzie taka potrzeba i możliwość finansowa.

Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową, Thomas DiNanno potwierdził, że wspomniane 4 miliardy dolarów to całkowicie nowe środki, które zwiększają dostępność finansowania dla polskich sił zbrojnych. Amerykański SAFE umożliwia zaciąganie zobowiązań na określonych warunkach, podobnie jak unijne mechanizmy wsparcia.

Decyzje w sprawie wykorzystania tych funduszy będą musiały uwzględniać strategiczne potrzeby polskiego wojska. Obecnie polska armia korzysta z amerykańskiego sprzętu, co jest wynikiem wcześniej podjętych zobowiązań i inwestycji w ramach międzynarodowych programów.

Z kolei już teraz polski rząd rozważa kolejne kroki w ramach programów finansowania wojskowego, co może przyczynić się do dalszego wzmocnienia obronności kraju i pogłębienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*