Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu nie będzie procedowany projekt PiS ograniczenia programu 800+. Dodał, że inicjatywy w tak wrażliwych kwestiach powinny przejść wcześniej konsultacje społeczne.
- Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że jego ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ograniczający program 800+ tak, by świadczenie otrzymywali Ukraińcy pracujący i płacący podatki w Polsce.
- Błaszczak podkreślił, że ze względu na pilność projektu, klub PiS złoży wniosek do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, by był on omawiany już na najbliższym posiedzeniu izby niższej, które rozpoczyna się w środę.
- Hołownia poinformował we wtorek, że projekt PiS nie będzie procedowany na tym posiedzeniu Sejmu.
„PiS ma bardzo często pomysły, że na dzień przed posiedzeniem Sejmu – zwłaszcza po tym, jak ktoś z innego środowiska politycznego ich zainspiruje – piszą ustawę i natychmiast domagają się, żeby ona była (procedowana – PAP) na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Nie będzie jej na najbliższym posiedzeniu Sejmu, dlatego, że projekty poselskie – i staram się tego pilnować, zwłaszcza w tak wrażliwych kwestiach – powinny przejść konsultacje społeczne” – powiedział marszałek Sejmu podczas briefingu w Piotrkowie Trybunalskim.
Jak dodał, jeżeli projekt zostanie złożony najpierw zostanie poddany kontroli formalnej, następnie konsultacjom społecznym i dopiero po nich trafi na posiedzenie Sejmu, co może nastąpić w lutym.
800+ tylko dla Ukraińców pracujących i płacących podatki w Polsce
W ubiegłym tygodniu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o podjęcie prac nad zmianą prawa, by świadczenia takie jak 800+ były wypłacane Ukraińcom pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Przekonywał, że propozycja ta jest zdroworozsądkowa i ma się Polsce opłacać. Błaszczak odnosząc się do tych słów i przedstawiając projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza program 800+ do rodzin, które pracują i płacą w Polsce podatki powiedział, że to sprawdzian dla pomysłu Trzaskowskiego.
Hołownia we wtorek w Piotrkowie Trybunalskim zbierał podpisy pod swoją kandydaturą na prezydenta Polski.
„Marszałkowi Sejmu wypada swoje pierwsze kampanijne kroki skierować do Piotrkowa Trybunalskiego. To przecież miasto, które jest filarem historii polskiego parlamentaryzmu. Jestem tu też dlatego, że taki mam pomysł na tę kampanię – spotykać się z ludźmi i rozmawiać z nimi tam, gdzie oni żyją” – powiedział lider Polski 2050.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja tego roku. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała do tej pory sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Wiesława Lewickiego.
Źródło: pulshr.pl
Dodaj komentarz