Kto dostarczy amunicję precyzyjnego rażenia dla Kraba i K9?

niezależny dziennik polityczny

Redakcja Defence24.pl dowiedziała się od Agencji Uzbrojenia jakie podmioty zgłosiły się do wstępnych konsultacji rynkowych na 155 mm Amunicję Precyzyjnego Rażenia dla armatohaubic Krab oraz K9A1.

Pod koniec lipca Agencja Uzbrojenia poinformowała o rozpoczęciu wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie pozyskania amunicji precyzyjnego rażenia kalibru 155 mm dla armatohaubic samobieżnych Wojska Polskiego. Redakcja Defence24.pl wystosowała do wspomnianego organu pytanie dotyczące podmiotów, które zgłosiły się do tego etapu postępowania. Odpowiedzi udzielił nam rzecznik prasowy ppłk Grzegorz Polak, przedstawiając następującą listę firm:

  • IMI Systems Ltd.,
  • BAE Systems Bofors AB,
  • GIWS mbH,
  • MESKO S.A.,
  • Raytheon,
  • Unitronex Poland Sp. z o.o. wraz z Northrop Grumman Systems Corporation,
  • LEONARDO S.p.A.,
  • KNDS Ammo France.

Wojna na Ukrainie pokazuje, że do walki z przeważającymi siłami przeciwnika niezbędna jest różnego typu amunicja, w tym ta precyzyjna pozwalająca na punktowy ostrzał wskazanych celów jak np. czołgi podstawowe lub artyleria. Jednocześnie działania za naszą wschodnią granicą wskazują, że wykorzystywanie tutaj jedynie rozwiązań opartych o GPS jest zawodne w związku z coraz skuteczniejszym rosyjskim WRE. Tym samym logicznym wydaje się pozyskiwanie nie jednego typu efektorów dla artylerii 155 mm, ale przynajmniej dwóch wykorzystujących odmienny typ namierzania na cel.

Choć na razie żadna z firm nie ujawniła oficjalnie, co oferuje w programie, to polski przemysł (Mesko we współpracy z CRW Telesystem-Mesko) opracował Amunicję Precyzyjnego Rażenia 155 mm, wraz z systemem naprowadzania będącym pod pełną krajową kontrolą i jednocześnie zgodnym ze standardami NATO.

KNDS France prowadził z kolei strzelania pociskami z subamunicją przeciwpancerną BONUS na poligonie w Ustce, opracowanymi we współpracy z BAE Systems Bofors. Raytheon wcześniej prom

Z kolei GIWS mbH jest producentem amunicji SMArt 155, z podpociskami samonaprowadzanymi na cele opancerzone.

Źródło: defence24.pl

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.