Drogi prąd uderza w Polaków? Oto europejska mapa cen energii

Polska ma jedne z najwyższych, realnych cen energii dla gospodarstw domowych w Europie – wynika z danych Eurostatu. Ministerstwo Klimatu we współpracy z Ministerstwem Finansów nie wykluczają ich dalszego ich mrożenia, ale jest coraz więcej głosów, że to droga donikąd.

Energia elektryczna jest w Polsce droga. Rząd zamroził ceny do końca roku i wprowadził bon energetyczny dla najbardziej potrzebujących gospodarstw domowych.

Ale szans na trwałą obniżkę cen nie widać: Polska ma duży udział produkcji z węgla i nic nie wskazuje na to, by nowy rząd zamierzał reformować górnictwo i energetykę węglową.

Nowe, zielone inwestycje takie jak w farmy na morzu czy elektrownię atomową pochłoną miliardy złotych, co też (oprócz dotowania górnictwa kwotą kilku miliardów złotych rocznie) będzie miało swój udział w wysokości rachunków za prąd. Ale jak Polska wypada pod względem cen prądu na tle Europy?

Prawdziwą skalę wysokości rachunków za energię elektryczną pokazują dane Eurostatu na temat naszej siły nabywczej. Niestety, dane potwierdzają: jest drogo. 

Drogi prąd w Polsce. Jak wypadamy na tle Europy? 

Według najnowszych danych Eurostatu, które jednak obejmują drugą połowę 2023 roku, ceny prądu w Polsce dla gospodarstw domowych były na jednym z najwyższych poziomów w Europie.

Ceny energii elektrycznej w relacji do naszej siły nabywczej (podawane nie w euro, ale we wskaźniku PPS – Purchasing Power Standard) pokazują, ile kosztowałoby 100 kWh energii elektrycznej w poszczególnych krajach w ujednoliconych jednostkach PPS.

Okazuje się, że prąd w Polsce jest niemal najdroższy na kontynencie – na koniec 2023 r. płaciliśmy 0,3349 PPS za 1 kWh. Dla porównania w Niemczech jest to 0,3593 za 1 kWh, w Czechach 0,387; w Rumunii 0,3435; a na Węgrzech 0,17 (ceny były zamrożone). Najtaniej  było w Skandynawii (0,157-0,194) i na Islandii 0,1066.

Dane w przeliczeniu na siłę nabywczą różnią się od “suchych” danych o cenie jednej kilowatogodziny bez uwzględnienia zarobków i siły nabywczej danej waluty. Gdyby tego nie przeliczać na PPS okazałoby się, że prąd w Polsce jest tańszy niż średnia unijna.

W drugiej połowie 2023 r. cena energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych plasowała się w unijnej średniej na poziomie 0,2162 euro za 1 kWh (cena w złotych zależy od wybranej daty przeliczenia kursu walutowego, na koniec 2023 r. było to ok. 4,33 zł, czyli 1 kWh kosztowała ok. 0,936 zł).

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.