Polska i Litwa będą miały kolejne połączenie elektroenergetyczne, które zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do państw bałtyckich. Zamiast podmorskiego kabla powstanie lądowy most energetyczny. Przetargi ruszą w 2026 r.
- PSE i Litgrid, operatorzy systemów przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali porozumienie w sprawie realizacji Harmony Link.
- Drugie połączenie elektroenergetyczne między Polską i Litwą powstanie w wariancie linii lądowej.
- Zgodnie ze wstępnym harmonogramem przetargi na prace budowlane zostaną przeprowadzone w 2026 r., a nowe połączenie zostanie oddane do użytku do końca 2030 r.
Polskę i Litwę łączy obecnie lądowe połączenie elektroenergetyczne LitPol Link, uruchomione pod koniec 2015 roku. Kolejne jest potrzebne do poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu, bo umożliwi Litwie, Łotwie i Estonii zsynchronizowanie ich systemów elektroenergetycznych z obszarem energetycznym Europy kontynentalnej.
Do niedawna analizowano połączenie w wersji morskiej, za pomocą kabla łączącego po dnie morza Kłajpedę i Władysławowo. Jednak rok temu zrezygnowano z tej koncepcji ze względu na zbyt wysokie koszty jej realizacji. Nowy wariant, który właśnie został wdrożony, zakłada alternatywne, bo lądowe połączenie systemów energetycznych Polski i Litwy
Lądowe połączenie energetyczne Polski i Litwy. Przetargi ruszą w 2026 r.
PSE podały, że podpisały z Litgrid porozumienie w sprawie realizacji Harmony Link, drugiego połączenia elektroenergetycznego między Polską i Litwą, w wariancie linii lądowej.
– Porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy PSE i Litgrid przy realizacji Harmony Link. Projekt zakłada budowę nowej, dwutorowej linii prądu zmiennego o napięciu 220 kV pomiędzy stacjami Ełk Bis w Polsce i nową stacją Gižai na Litwie -czytamy w komunikacie PSE.
Dodano, że na potrzeby nowego połączenia PSE wybudują również dwie nowe stacje, Norki i Wigry oraz zmodernizują istniejącą linię 220 kV Ostrołęka – Ełk Bis.
– Do końca 2024 r. PSE i Litgrid podejmą tzw. ostateczną decyzję finansową, co umożliwi rozpoczęcie przygotowań do przetargu oraz pozyskania niezbędnych pozwoleń. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem przetargi na prace budowlane zostaną przeprowadzone w 2026 r., a nowe połączenie zostanie oddane do użytku do końca 2030 – czytamy dalej w komunikacie PSE.
W kwietniu 2023 PSE i Litgrid anulowały przetargi na budowę Harmony Link w wariancie podmorskiego połączenia HVDC. Wynikało to, jak wyjaśniają PSE, ze znacznego wzrostu kosztów zakupu kabla i stacji przekształtnikowych.
Obecnie Polskę i Litwę łączy LitPol Link, lądowe połączenie elektroenergetyczne uruchomione pod koniec 2015
Później operatorzy systemów przesyłowych Polski i Litwy kontynuowali projekt, „poszukując rozwiązań pozwalających na obniżenie kosztów inwestycji oraz jej realizację w najkrótszym możliwym czasie”.
Jedną z analizowanych opcji była budowa linii lądowej. W czerwcu 2024 operatorzy systemów przesyłowych Estonii, Łotwy, Litwy i Polski otrzymali studium wykonalności oraz rezultaty pierwszej fazy testów przepływów mocy, przygotowane przez gdański oddział Instytutu Energetyki.
– Potwierdziły one, że realizacja połączenia Harmony Link w wariancie lądowym jest wykonalna technicznie, a parametry pracy połączonych systemów będą równie dobre jak w przypadku połączenia morskiego- podały PSE w komunikacie.
Obecnie Polskę i Litwę łączy LitPol Link, lądowe połączenie elektroenergetyczne uruchomione pod koniec 2015 roku. Maksymalne możliwości przesyłowe połączenia LitPol Link wynoszą 500 MW. W ramach wymiany handlowej w pierwszych pięciu miesiącach 2024 eksport prądu z Polski do Litwy wyniósł 782 GWh, a import z kierunku litewskiego do Polski wyniósł około 503 GWh.
Źródło: wnp.pl