Niemcy wyprzedają bitcoiny warte miliardy dolarów. Cena kryptowaluty mocno w dół

niezależny dziennik polityczny

Rząd Niemiec wyprzedaje skonfiskowane bitcoiny warte miliardy dolarów. Duża podaż kryptowaluty spowodowana sprzedażą prowadzi do drastycznego spadku wartości, co niepokoi inwestorów. Cena bitcoina jest najniższa od lutego bieżącego roku.

Bitcoiny znalazły się w posiadaniu niemieckiego rządu w wyniku styczniowej akcji saksońskiej policji. Służby dokonały przejęcia około 50 tys. bitcoinów, które w tamtym czasie miały wartość około 2,2 mld dolarów. Policja Saksonii chwaliła się wówczas, że jest to “największe przejęcie bitcoinów przez organy ścigania w RFN do tej pory”, a kryptowaluta została odebrana operatorom Movie2k.to, działającej od 2013 roku witryny zajmującej się piraceniem filmów.

Skonfiskowane kryptowaluty trafiły do portfela obsługiwanego przez Federalny Urząd Policji Kryminalnej Niemiec (BKA) i przez ostatnich kilka tygodni były sukcesywnie wyprzedawane. W samym czerwcu BKA sprzedała 900 bitcoinów (wartych około 52 miliony dolarów), a (jak do tej pory) w lipcu następne 5739 bitcoinów, jak podaje Arkham Intelligence, czyli firma zajmująca się analizą blockchain. 

Połączenie dużej wyprzedaży Niemiec z presją, jaką wywołało rozpoczęcie wypłat w bitcoinach wierzycielom upadłej w 2014 roku giełdy kryptowalutowej Mt. Gox, odbiło się negatywnie na wartości popularnej waluty. Cena drastycznie spadła poniżej 55 tys. dolarów, co oznacza najniższy poziom od lutego 2024. Zgodnie z danymi CoinGeco w ciągu doby łączna kapitalizacja całego rynku kryptowalut spadła o ponad 170 miliardów dolarów. Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena bitcoina sukcesywnie rosła, osiągając roczny wzrost na poziomie 89 proc.

Czy Niemcy powinny wyprzedawać swoje bitcoiny?

Obecnie BKA posiada około 32488 bitcoinów w swoim portfelu, co na obecne ceny przekłada się na około 1,9 miliarda dolarów. Nie wszyscy członkowie niemieckiego rządu są jednak zadowoleni z przeprowadzanych transakcji. Według członkini Bundestagu Joany Cotar kryptowaluta powinna być trzymana przez rząd jako “startegiczna rezerwa walutowa”.

Cotar zapowiedziała, że będzie perswadować dalszą wyprzedaż bitcoinów zarówno kanclerzowi Olafowi Scholzowi, jak i ministrowi finansów i premierowi Saksonii. 

Źródło: bankier.pl

Więcej postów