WE LWOWIE ZAKOŃCZONO KONKURS NA REKONSTRUKCJE MUZEUM SZUCHEWYCZA

W niedzielę 30 czerwca Rada Miejska Lwowa ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na projekt odbudowy Muzeum Romana Szuchewycza. Budynek został wcześniej zniszczony przez rosyjski nalot.

Jak poinformowały ukraińskie media, 30 czerwca Rada Miejska Lwowa ogłosiła wyniki konkursu architektonicznego na projekt odbudowy Muzeum Romana Szuchewycza. Budynek został wcześniej zniszczony przez rosyjski nalot.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy powiedział, że w projekcie uwzględniono życzenia rodziny Szuchewyczów. “Budynek zachowa swój historyczny wygląd. A nowa przestrzeń w pobliżu jeziora i pomnika zostanie wypełniona elementami edukacyjnymi, kulturalnymi i pomnikowymi” – napisał Andrij Sadowy.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął zespół Guess Line Architect. Służba prasowa Urzędu Miejskiego Lwowa poinformowała, że ​​bryła domu w możliwie największym stopniu odwzoruje jego historyczny wygląd. Ponadto wszystkie autentyczne rzeczy, które częściowo się zachowały (stolarka, drewniane schody, fortepian, popiersie), zostaną przez miasto odrestaurowane i zwrócone do muzeum.

Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie zostało doszczętnie zniszczone w rosyjskim ataku. “Tej nocy wróg wziął za cele dwa obiekty pamięci narodowej we Lwowie: uniwersytet w Dublanach, gdzie 100 lat temu studiował Stepan Bandera, i muzeum Romana Szuchewycza w dzielnicy Biłohorszcza. Symboliczne i cyniczne. Wojna o naszą historię” – napisał Sadowy w mediach społecznościowych. Sadowy dodał, że ataki przeprowadzono 1 stycznia, w rocznicę urodzin Stepana Bandery.

Do sprawy odniósł się były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zadeklarował, że jego fundacja odbuduje muzeum.

“Musisz żyć tak, aby cię zapamiętano, a twoi wrogowie bali się ciebie nawet po śmierci. Chodzi o naszego Stepana Banderę i Romana Szuchewicza. Miejsce, które dziś celowo zniszczyli Rosjanie, to nie tylko muzeum, to dawna siedziba Naczelnego Wodza UPA. To tutaj zapadały ważne decyzje dla Ukrainy w XX wieku. Miejsce, w którym powstały podstawy armii ukraińskiej i idea niezależnej państwowości ukraińskiej” – napisał na platformie X.

Poroszenko stwierdził, że Szuchewycz był “osobą niezwykłą”, gdyż “stworzył pierwszy ukraiński biznes w Galicji” i finansował tzw. Ukraińską Powstańczą Armię.

“To historia wielkiego Naczelnego Wodza. Który potrafił zbudować państwo w ramach imperium. Który potrafił od podstaw stworzyć ukraińską armię. Wierzył bezgranicznie w Ukrainę. My, Ukraińcy, pamiętamy. Muzeum przeżyje” – dodał.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Przypomnijmy, że 5 marca 2021 r. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD.

Wcześniej pisaliśmy, że w Iziumie (obwód charkowski) jedna z ulic zostanie nazwana imieniem Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. W mieście jest już ulica Stepana Bandery, przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Także władze miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim zmieniły nazwę jednej z uliczek, nadając jej imię Romana Szuchewycza.

Więcej postów

1 Komentarz

Komentowanie jest wyłączone.