Polska zawiesza ruch ukraińskich ciężarówek. Komplikacje w transporcie międzynarodowym

Polska podjęła decyzję o zawieszeniu przejazdu ukraińskich ciężarówek bez zezwoleń na międzynarodowy transport towarów. Informacja ta została ogłoszona 1 lipca przez Państwową Służbę Celną Ukrainy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińskie służby celne, ograniczenia w transporcie do i z Polski weszły w życie w nocy z 30 czerwca na 1 lipca. Pomimo wprowadzenia nowych reguł, przejścia graniczne działają jak zwykle.

Serhij Derkacz, wiceminister infrastruktury Ukrainy, zaznaczył, że zezwolenia na transport dwustronny nie są wymagane, ponieważ nadal obowiązuje ruch bezwizowy między Ukrainą a Unią Europejską. To jednak nie oznacza braku pewnych zobowiązań.

20 czerwca Ukraina i UE przedłużyły reżim bezwizowego transportu na kolejny rok, z możliwością automatycznego przedłużenia do końca 2025 r. Premier Ukrainy, Denys Szmyhal, podkreślił, że zaktualizowana umowa nie wymaga specjalnych zezwoleń na transport towarów w obu kierunkach, ale zawiera pewne wzajemne zobowiązania dotyczące licencji na transport i oznakowania ciężarówek.

Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniem problemu

“Umowa o liberalizacji transportu towarowego między Ukrainą a UE weszła w życie w dniu podpisania, 20 czerwca. Do 10 lipca obowiązuje okres przejściowy, który pozwala przewoźnikom dostosować się do nowych zasad” — napisał Derkacz na Facebooku.

Wiceminister dodał, że polskie Ministerstwo Infrastruktury jest świadome zmian. Ukraina powiadomiła również Komisję Europejską o zawieszeniu ruchu ciężarówek. Według Derkacza, Komisja już interweniowała w tej sprawie i stara się rozwiązać problem.

— Obecnie jest to kwestia wewnętrznej komunikacji po stronie polskiej. Zwróciliśmy się do polskiego Ministerstwa Infrastruktury. Nasi koledzy zapewniają nas, że starają się rozwiązać problem ze służbą celną — powiedział Derkacz.

Unia Europejska podpisała umowę w czerwcu 2022 r., która umożliwia Ukrainie przystąpienie do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej w zakresie “bezwizowego” drogowego transportu towarowego. To duży krok dla kraju rozdartego wojną, który niedawno uzyskał status kandydata do UE.

Umowa umożliwia eksport ukraińskich towarów do Europy znacznie szybciej, ponieważ nie ma potrzeby zatrzymywania się w urzędzie celnym i sporządzania dodatkowych dokumentów. Eksporterzy mogą wystawiać deklaracje tranzytowe na Ukrainie i podróżować do UE bez żadnych przeszkód.

Ukraina wyeksportowała o 48 proc. więcej towarów do UE od czasu podpisania umowy, powiedział Szmyhal. Reżim bezwizowy zwiększył również ukraiński import, który wzrósł o 44 proc., dodał.

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*