Sieć supermarketów SPAR wycofuje się z Polski. Potwierdziły się negatywne scenariusze, będące przedmiotem spekulacji od jakiegoś czasu. Dotychczasowy właściciel SPAR zarządza nie tylko sklepami. Nie wiadomo jak zmiany kapitałowe wpłyną na zatrudnienie w sieci SPAR.
Sieć SPAR – spełnia się negatywny scenariusz zapowiadany już wcześniej
– Zarząd rozważał różne opcje biznesowe w Polsce i miał ogłosić decyzję we właściwym czasie. Po dokonaniu oceny i rozważeniu wszystkich opcji uważamy, że w najlepszym interesie grupy i akcjonariuszy leży zaangażowanie się w proces zbycia jej udziałów w Polsce – to cytowany przez gazetawroclawska.pl komunikat właściciela SPAR z września 2023 r.
Ten sam serwis podaje, że działalność SPAR obejmuje również stacje benzynowe w formie współpracy z siecią AVIA oraz działalność magazynową. Trudności finansowe sieci zaczęły się już wcześniej.
– Pod koniec 2022 roku SPAR Group przedstawiła wyniki za rok finansowy zakończony 30 września i podjęła decyzję o rozwiązaniu umów z 58 franczyzobiorcami. Wynikiem był jest spadek obrotu spółki w drugiej połowie minionego roku – podaje wspomniana wcześniej publikacja Gazety Wrocławskiej.
Czy sieć SPAR przetrwa pod władzą nowego inwestora?
W połowie czerwca obecnego roku serwis bloomberg.com podaje, że SPAR wycofuje się z lokalizacji w Polsce, która generuje straty. Ta sama publikacja zawiera informację o znalezieniu nabywcy dla polskiego oddziału. Południowoafrykańska spółka chce skupić się na lokalnym rynku w RPA. Porzucenie inwestycji w Polsce ma być częścią większego planu restrukturyzacji. Na dzień dzisiejszy ciężko byłoby prognozować, co planuje nabywca SPAR w kwestii zatrudnienia.
Ponad 200 sklepów pod szyldem SPAR w Polsce
– SPAR to sieć lokalnych sklepów prowadzonych przez polskich przedsiębiorców (…) w Polsce działa ponad 200 sklepów pod naszym logo (…) Sklepy SPAR są prowadzone przez lokalnych przedsiębiorców, płacących podatki w Polsce – podaje informacja ze strony spółki.
W lutym 2024 r. serwis franczyzawhandlu.pl poinformował, że franczyzobiorcy coraz rzadziej chcą robić zakupy w centrali, co miało istotny wpływ na wyniki finansowe całej grupy.
Model franczyzowy oznacza, że poszczególni przedsiębiorcy mogą lepiej lub gorzej przejść przez cały proces w zależności od indywidualnych wyników danej lokalizacji.