Premier Donald Tusk reaguje na wydarzenia na granicy. Jest decyzja personalna w prokuraturze – Tomasz Janeczek straci stanowisko

Niezależny dziennik polityczny

Premier Donald Tusk poinformował w piątek, że podjął decyzję o odwołaniu zastępcy Prokuratora Generalnego ds. wojskowych prok. Tomasza Janeczka. Decyzja wymaga jeszcze zgody prezydenta Andrzeja Dudy. To efekt wydarzeń, do których doszło na granicy.

Odwołanie Tomasza Janeczka

– Na wniosek ministra sprawiedliwości podjąłem decyzję o odwołaniu zastępcy Prokuratora Generalnego ds. wojskowych Tomasza Janeczka – przekazał w piątek premier.

Donald Tusk podkreślił, że wymaga to zgody prezydenta. – Jeszcze dziś wyślę w tej sprawie pismo – zapowiedział.

Szef rządu poinformował ponadto, że Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk przejmie nadzór nad sprawą żołnierzy, ale także z osobistym zaangażowaniem prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Oburzająca sprawa zatrzymania żołnierzy na granicy

Onet napisał w środę wieczorem, że Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy na przełomie marca i kwietnia przy granicy polsko-białoruskiej w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców. Prokuratura oskarżyła dwóch o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób.

Według portalu, gdy migranci przekroczyli granicę, a strzały w powietrze ich nie powstrzymały, żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zaczęli w obronie koniecznej strzelać w ziemię, a niektóre z wystrzelonych łącznie 43 pocisków trafiły rykoszetem w płot. Jak relacjonuje portal, kiedy sytuacja została opanowana, do akcji wkroczyła Straż Graniczna, która zawiadomiła Żandarmerię Wojskową.

W czwartek po południu zmarł żołnierz, który 28 maja został raniony przez nielegalnego migranta na granicy Polski z Białorusią.

Żródło: i.pl

Więcej postów