NBP podsumował rok. Jest źle. W sieci gorąco

Niezależny dziennik polityczny

Narodowy Bank Polski odnotował w 2023 roku stratę w wysokości 20,8 mld zł – wynika z opublikowanego przez bank centralny raportu. Dane te znacząco odbiegają od wcześniejszych prognoz NBP, który spodziewał się zysku na poziomie 6 mld zł. Sytuację skomentowali politycy i eksperci.

Narodowy Bank Polski ujawnił w opublikowanym raporcie, że jego wynik finansowy za 2023 rok był ujemny. Strata wyniosła 20 mld 800 mln 24 tys. zł. Dla porównania, w 2022 roku NBP również odnotował stratę, która wyniosła wówczas 16 mld 943 mln 670,7 tys. zł. “Ujemny wynik finansowy za rok obrotowy podlega akumulacji w pozycji Strata z lat ubiegłych” – czytamy w komunikacie banku centralnego.

NBP ze stratą. Lawina komentarzy.

Dane ujawnione przez NBP skomentowali eksperci, analitycy i politycy. Jak zauważa mBank Research, w budżecie wciąż ‘wisi’ spodziewane 6 mld PLN wpływu. No cóż, innym razem…”. Analitykom chodzi o pierwotne przewidywania banku centralnego, które zakładały spory zysk.

Daniel Paćkowski ze StockWatch.pl zwrócił uwagę na inwestycje NBP. Jak wskazał, “W 2023 r. NBP inwestował w ETF rynków USA, strefy euro, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii. W 2023 r. i 2022 r. NBP inwestował w kontrakty equity index futures rynków USA, strefy euro, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii”.

Strata NBP. Reakcje polityków opozycji

Dane NBP skomentowali też politycy opozycji. “Z obiecanego 6 mld zysku NBP kończy rok 2023 z UWAGĄ 20,8 mld straty!!! Składa się na to strata za rok obrotowy plus straty z lat ubiegłych. Jak to możliwe że bank centralny osiąga tak potężne straty? Prezes NBP Adam Glapiński osobiście odpowiada za tę sytuację” – napisała na Twitterze posłanka PO Katarzyna Kierzek-Koperska.

Wtórowała jej posłanka tej samej partii Anna Sobolak. “Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP. Jastrząb nie podołał. Chyba, że według jego logiki: jak spada, to rośnie? Czyli strata to zysk?” – skomentowała parlamentarzystka.

20,8 mld zł straty zamiast 6 mld zł zysku

Strata NBP za 2023 rok w wysokości 20,8 mld zł jest o tyle zaskakująca, że jeszcze kilka miesięcy temu bank centralny spodziewał się osiągnąć zysk, który miał zasilić budżet państwa. Tymczasem państwowa kasa nie tylko nie otrzyma spodziewanego 6-miliardowego przelewu, ale NBP odnotował stratę o ponad trzykrotnie wyższą wartość.

Wysokość straty NBP zaskakuje tym bardziej, że początkowo bank przesyłał do Ministerstwa Finansów dokumenty, w których sugerował, iż spodziewa się w 2023 roku zysku na poziomie 6 mld zł. Takie przewidywania zostały nawet ujęte w budżecie państwa.

Żródło: money.pl

Więcej postów