Polacy, Niemcy, Czesi, a teraz też Ukraińcy. Wrocław pomaga, ale sam też potrzebuje pomocy

Niezależny dziennik polityczny

Wrocław od setek lat słynnie ze swojej gościnności. Nie inaczej jest teraz. Jednak bycie gospodarzem migrantów i turystów to jedna strona medalu, druga to problemy, z jakim wrocławianie muszą mierzyć sie każdego dnia. O tym w kolejnym odcinku podcastu “Raport o mieście”.

“Raport o mieście” to specjalny podcast TOK FM i Polityki Insight przygotowany w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Odwiedzamy w nim siedem miast, by przyjrzeć się ich problemom, bolączkom, szansom, nadziejom i oczekiwaniom. Naświetlamy kuluary lokalnej polityki, przemierzamy ulice i aleje, by trafić do aktywistów i ekspertów, którzy patrzą na swoje miasta szerzej – albo po prostu inaczej. Sprawdzamy przedwyborcze szanse, sojusze i starcia, kreśląc przedwyborcze raporty o miastach. Zapraszają Julia Cydejko i Joanna Sawicka, analityczki Polityki Insight, oraz reporterzy i reporterki TOK FM: Maciej Szefer, Małgorzata Waszkiewicz, Paulina Nawrocka-Olejniczak, Paweł Radzewicz, Bartosz Kondziołka, Krzysztof Horwat oraz Grzegorz Kozieł.

Joanna Sawicka z Polityki Insight i Małgorzata Waszkiewicz, reporterka TOK FM, spotkały się na wrocławskiej starówce, czyli jeden z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. – Wrocław to nie tylko rynek, ale i mosty, piękny Ostrów Tumski i nieoczywiste zaułki – zaznacza Waszkiewicz, która od 25 lat patrzy na Wrocław oczami lokalnej reporterki. 

To miasto, w którym dobrze się żyje. Jednak nie jest tak, że to obszar wolny od problemów. – Przede wszystkim poprawić komunikację publiczną. Do tego zmniejszyć korki i nieustannie poprawiać jakość powietrza – wyliczyły gospodynie podcastu “Raport o mieście”.

Wrocław przez lata uchodził za miasto wielokulturowe. – Tutaj każdy skądś przyjechał. Polacy, Niemcy, Czesi. Każdy starał się przez to mówić bardzo poprawną polszczyzną, Profesor Jan Miodek mówił, że właśnie dlatego u nas mów się najczystszym w kraju językiem polskim – opowiada Waszkiewicz. 

Do Polaków, Niemców i Czechów doszli teraz też Ukraińcy. To właśnie we Wrocławiu mieszka ich niemal najwięcej w Polsce. – 100 tysięcy osób znalazło tu zatrudnienie. To twarde dane. Szacujemy jednak, że mieszka tu 200 tysięcy Ukraińców. Najwięcej po Warszawie. Wrocław to miasto wielokulturowe, w którym czuć otwartość i można liczyć na pomoc – mówi jedna z gościni podcastu Daria Densynko z fundacji “Ukraina”. 

Źródło: tokfm.pl

Więcej postów