Czystki w bankach zaczną się od PKO BP. Są nieoficjalni kandydaci

Niezależny dziennik polityczny

Miotła kadrowa Skarbu Państwa w bankach może objąć niemal 50 osób, członków rad nadzorczych i zarządów.

– Nowy rząd miał mnóstwo czasu na przygotowanie się do swojej roli. Z tego punktu widzenia pewnym rozczarowaniem jest niemal absolutny brak informacji i regulacji, na jakich zasadach odbywać się będzie zmiana władz w spółkach z udziałem Skarbu Państwa – komentuje jeden z analityków.

– Rynki finansowe dały nowej władzy duży kredyt zaufania, m.in. ze względu na oczekiwane profesjonalne, apolityczne podejście. Tego, czy te nadzieje zostaną spełnione, dowiemy się już wkrótce, po sposobie zmian wprowadzanych w PKO BP – zauważa też inny analityk.

Na pierwszy ogień PKO BP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO BP odbędzie się już w piątek (2 lutego), a w porządku obrad są głównie zmiany w składzie rady nadzorczej.

Skarb Państwa, jako główny akcjonariusz, który ma niemal 30 proc. udziałów w kapitale, zgłosił aż siedmiu kandydatów. To Maciej Cieślukowski, Hanna Kuzińska, Szymon Midera, Marek Panfil, Marek Radzikowski, Paweł Waniowski, Katarzyna Zimnicka-Jankowska.

Wszyscy są mniej więcej dobrze oceniani przez rynek. Na dziś nie wiadomo, czy wszystkie siedem osób zostanie powołanych w skład rady, czy może są to kandydaci do wyboru na kilka miejsc.

Warto dodać, że zgodnie ze statutem PKO BP rada nadzorcza musi liczyć co najmniej pięć osób, a maksymalnie może to być trzynaście osób (obecnie to dziesięć osób). Może więc dojść do sytuacji, że po piątkowym walnym bank będzie miał organ nadzorczy w stuprocentowo nowym składzie.

Rynek huczy

Zadaniem nowej rady będzie zapewne zmiana zarządu PKO BP, choć może to się odbyć najwcześniej siedem dni po pierwszym jej posiedzeniu.

Jak dokładnie będzie wyglądać ten proces, na razie nie wiadomo, Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odpowiedziało na nasze pytania w tej kwestii.

Czy nowy prezes zostanie wyłoniony w konkursie, a jeśli tak, to kiedy miałoby zostać rozpisane postępowanie konkursowe? Jeśli nie konkurs, to kto ma wskazać kandydata na prezesa i wedle jakich kryteriów? Czy czystki będą dotyczyć wszystkich członków zarządu co do zasady, czy może wobec nich zostanie dokonana ocena merytoryczna ich dokonań?

Więcej postów

polub nas!