Kto, poza PiS, popiera rząd Morawieckiego? Premier: Nie potrafię powiedzieć

Niezależny dziennik polityczny

Chciałem zwrócić uwagę na to, że każdy poseł odpowiada przed swoimi wyborcami, a nie liderami – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki był pytany na konferencji prasowej ilu posłów, spoza PiS, popiera jego rząd.

Mateusz Morawiecki: Może nie wszyscy posłowie będą chcieli podpisywać się pod 100 obietnicami PO

– Ja tego dzisiaj powiedzieć nie potrafię, to dopiero zostanie zweryfikowane w czasie głosowania. Nie jest wykluczone, że ta atmosfera strachu, którą staracie się państwo wytworzyć, w TVN w szczególności, doprowadzi do tego, że również te osoby, z którymi rozmowy były dobre, zdecydują się zagłosować w myśl tego jak życzą sobie liderzy tych ugrupowań – odpowiedział premier.

– Ja chciałem zwrócić uwagę na to, że każdy poseł odpowiada przed swoimi wyborcami, a nie liderami. Sądzę, że niekoniecznie może wszyscy posłowie będą chcieli żyrować, podpisywać się pod 100 obietnicami PO, o których już wiadomo, że z części już się wycofują, a część próbują zrealizować w sposób uległy wobec lobbystów, czego dowód widzieliśmy wczoraj wyraźnie w aferze wiatrakowej czy lex Kloska – dodał.

Ja przy okazji chciałem zapytać: kto jest autorem tego projektu? Kto jest autorem afery wiatrakowej?

Mateusz Morawiecki, premier

Mateusz Morawiecki: Może część posłów otrzeźwieje

Morawiecki nawiązał w ten sposób do wrzutki na temat wiatraków, która pojawiła się w projekcie ustawy ws. zamrożenia cen prądu przygotowanej przez nową większość (projekt zgłosiła PO, pracowała nad nim Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, przymierzana do fotela ministra środowiska w rządzie Donalda Tuska). Zaproponowane przepisy zmniejszały m.in. dopuszczalną odległość farm wiatrowych od budynków mieszkalnych z 700 do 300 metrów.

Morawiecki mówił, że ustawa “to jest efekt lobbingu, który widać na odległość”.

– To jest naprawdę szalenie ważny moment, być może taki moment, który doprowadzi do tego, że część posłów otrzeźwieje i zagłosuje za koalicją polskich spraw. Dlaczego? Bo to dowód na to, że ci lobbyści, którzy gdzieś są ukryci w Polsce 2050, czy PO chcą uzależnić te procesy od zamrożenia cen energii elektrycznej. Ja przy okazji chciałem zapytać: kto jest autorem tego projektu? Kto jest autorem afery wiatrakowej? – pytał Morawiecki.

– Jeszcze ta koalicja nie powstała, a już jest afera wiatrakowa. Rekord świata – dodał.

Źródło: rp.pl

Więcej postów

polub nas!