Turcja chce zwiększyć poziom wymiany handlowej z Rosją do 100 mld dolarów rocznie

Niezależny dziennik polityczny

Turcja planuje zwiększyć poziom wymiany handlowej z Rosją do 100 mld dolarów rocznie, z obecnych 68 mld dol. – poinformował turecki minister handlu Omer Bolat, cytowany w poniedziałek przez dziennik “Hurriyet”.

Turecki minister skomentował weekendowe spotkanie z wicepremierem Rosji Aleksandrem Nowakiem, zorganizowane w ramach 18. posiedzenia wspólnej międzyrządowej rosyjsko-tureckiej komisji ds. współpracy handlowej i gospodarczej.

Obydwa kraje podpisały protokół ustaleń o pogłębieniu stosunków handlowych.

“Protokół, będący mapą drogową określającą trasę, jaką będą podążać stosunki gospodarcze Turcji i Rosji w nadchodzących latach w obszarach handlu, ceł, energetyki, rolnictwa, przemysłu, transportu, turystyki i kontraktacji, wyniesie nasze dwustronne stosunki na wyższy poziom” – oświadczył Bolat.

Turecki minister zauważył, że wolumen handlu między obydwoma krajami wzrósł z 33 mld dolarów w 2013 roku do 68 mld dolarów na koniec roku 2022. Podkreślił, że Turcja i Rosja poczyniły duże postępy, szczególnie w dziedzinach turystyki i energii.

“Do końca tego roku będziemy gościć ponad 6 milionów rosyjskich turystów” – wskazał turecki minister. Według najnowszych danych tureckiego ministerstwa turystyki, w okresie styczeń-październik największą grupę turystów zagranicznych stanowili Rosjanie.

W pierwszych 10 miesiącach 2023 roku Turcję odwiedziło 5,8 mln Rosjan, w porównaniu z 4,6 mln w analogicznym okresie ubiegłego roku.

“Będziemy też nadal rozwijać wspólne projekty w obszarze gazu ziemnego, energii jądrowej i produktów naftowych” – dodał szef tureckiego resortu handlu. Rosja buduje obecnie pierwszą w Turcji elektrownię jądrową w południowej prowincji Mersin.

Źródło: bankier.pl

Więcej postów