Nowy rząd Morawieckiego. Są nazwiska ministrów

Niezależny dziennik polityczny

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów. Powołał także nowy rząd premiera Morawieckiego. Szefem MON pozostał Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg jest nową minister rozwoju i technologii, Szymon Szynkowski vel Sęk – szefem MSZ, a pracami resortu sprawiedliwości pokieruje Marcin Warchoł.

 • Na nich postawił Mateusz Morawiecki:
 • Nowy premier musi w ciągu 14 dni przedstawić exposé
 • Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego:

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał prezesa Rady Ministrów oraz Radę Ministrów. Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller mówił, że – zgodnie z zapowiedzią – w skład nowego rządu wchodzą eksperci, zarówno osoby, które do tej pory nie pełniły funkcji politycznych, jak i politycy specjalizujący w swoich obszarach”.

Jak dodawał, ponad połowę nowej Rady Ministrów stanowią kobiety. 

Kilka stanowisk – w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego – zostało utrzymanych.

Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostaje Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg została natomiast szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Z kolei Dorota Bojemska, która pokieruje resortem rodziny i polityki społecznej, to działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS.

Na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych stanął Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiadał dotąd za resort ds. Unii Europejskiej. Paweł Szefernaker, który został szefem MSWiA, do tej pory był wiceministrem.

Resorem aktywów państwowych pokieruje Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki został Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Szefem resortu finansów został Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a ministerstwa funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w latach 2019-2020 już stała na czele resortu.

Ministrem Infrastruktury jest Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanęła na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została Dominika Chorosińska, posłanka i aktorka, która zasiadała w komisji kultury i środków przekazu.

Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęła dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.

Szefem resortu sprawiedliwości został były wiceminister Marcin Warchoł. Ministrem zdrowia jest – zgodnie z ustaleniami RMF FM – Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM – najpierw jako dyrektor Departamentu Instrumentów Rozwojowych, a od 2021 r. jako wiceszefowa. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jest ministrem członkiem Rady Ministrów.

Nowy premier musi w ciągu 14 dni przedstawić exposé

Szef rządu ma teraz dwa tygodnie na wygłoszenie exposé i walkę o wotum zaufania.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga – 65, Nowa Lewica – 26, a Konfederacja – 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego:

 • Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak;
 • Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Marlena Maląg;
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Dorota Bojemska;
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk;
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Paweł Szefernaker;
 • Ministerstwo Aktywów Państwowych – Marzena Małek;
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki – Krzysztof Szczucki;
 • Ministerstwo Finansów – Andrzej Kosztowniak;
 • Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak;
 • Ministerstwo Infrastruktury – Alvin Gajadhur;
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska;
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dominika Chorosińska;
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Anna Gembicka;
 • Ministerstwo Sportu i Turystyki – Danuta Dmowska-Andrzejuk;
 • Ministerstwo Sprawiedliwości – Marcin Warchoł;
 • Ministerstwo Zdrowia – Ewa Krajewska;
 • Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Izabela Antos;
 • Minister członek Rady Ministrów – Jacek Ozdoba.

Źródło: rmf24.pl

Więcej postów