Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja Mateusza Morawieckiego

Niezależny dziennik polityczny

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych na terenie całego kraju do 30 listopada 2023 roku. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, chodzi o 3. stopień zagrożenia przed cyberterroryzmem – CHARLIE-CRP i 2. stopień zagrożenia terroryzmem – BRAVO. Drugi z nich dotyczy również polskiej infrastruktury energetyczne poza granicami państwa. Co to oznacza?

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które przedłuża do 30 listopada 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych CHARLIE-CRP i BRAVO. 

Stopnie alarmowe w Polsce. Mateusz Morawiecki zdecydował

3. stopień CHARLIE-CRP i 2. stopień BRAVO obowiązują na terenie całej Polski, dodatkowo 2. stopień BRAVO obejmuje także polską infrastrukturę poza granicami kraju.

Ostatnie zarządzenia w tej kwestii premier podpisywał 31 maja, w czwartek zadecydował o przedłużeniu ich obowiązywania.

To, co dokładnie oznaczają poszczególne stopnie alarmowe tłumaczą eksperci ds. bezpieczeństwa na stronie RCB.

Stopnie alarmowe przedłużone. Co to oznacza?

CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych, które określają poziom zagrożenia o terrorystycznego w cyberprzestrzeni. “Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu” – informuje RCB.

W przypadku jego obowiązywania do najważniejszych zadań administracji rządowej należy dokonanie przeglądu zasobów możliwych do wykorzystania w konieczności obrony i wprowadzenia planów na wypadek ataku. 

Stopień BRAVO (drugi z czterech) dotyczy natomiast zagrożenia terrorystycznego i związany jest z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na wschodnich granicach kraju. W przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym służby a administracja publiczna muszą zachować szczególną czujność.

W związku z tym funkcjonariusze policji, straży granicznej i żandarmerii wojskowej mają obowiązek noszenia kamizelek kuloodpornych i broni długiej. Zarządzenie wprowadza  m.in. zwiększoną częstotliwość kontroli budynków publicznych w zagrożonych regionach i zakaz wstępu do przedszkoli i szkół osobom obcym. 

Obywatele mają zachować szczególną czujność i informować służby o podejrzanych incydentach.

Żródło: interia.pl

Więcej postów