Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Straż Graniczna podpisały porozumienie w dziedzinie szkoleń. Wśród nich znajduje się m.in. szkolenie dyplomatów „w zdobywaniu umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia”. To pokłosie niebezpieczeństw, które pojawiły się za naszą wschodnią granicą.
Podpisanie porozumienia nastąpiło w ubiegły czwartek, 24 sierpnia, w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej, która mieści się przy al. Niepodległości 100 w Warszawie.
Jakie szkolenia obejmuje porozumienie MSZ i SG?
Dokument podpisał w imieniu MSZ Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki, zaś w imieniu pograniczników Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. Tomasz Praga. Jego przedmiotem jest współpraca obu instytucji w dziedzinie szkoleń.
„Na mocy porozumienia Ministerstwo SZ będzie realizowało dla pracowników SG szkolenia z zakresu protokołu dyplomatycznego, z kolei Straż Graniczna będzie wspierać polskich dyplomatów w zdobywaniu umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia” – czytamy w komunikacie Straży Granicznej.
„Odpowiedź na nowe wyzwania”
Ma to stanowić odpowiedź na zagrożenia, które czyhają za naszą wschodnią granicą, tj. nieobliczalne reżimy Rosji i Białorusi. Warto przypomnieć o niepokojącym sygnale, który wskazuje na zaognianie się sytuacji.
Kilka dni temu ambasada Stanów Zjednoczonych w Mińsku zaapelowała do amerykańskich obywateli, aby niezwłocznie opuścili Białoruś i nie przyjeżdżali do tego kraju. Ponadto, władze naszego kraju rozważają zamknięcie wszystkich przejść na granicy polsko-białoruskiej.
„Współpraca ta jest odpowiedzią na nowe wyzwania, z jakimi przychodzi się mierzyć pracownikom m.in. w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę i hybrydowych działań przeciwko Polsce, podejmowanych przez białoruski reżim” – uzupełnia Straż Graniczna.
Żródło: wprost.pl