Rusza śledztwo w sprawie incydentu z policyjnym śmigłowcem

Prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lotniczym. Chodzi o groźne zdarzenie podczas pikniku wojskowego z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnowską Górą. Black Hawk zahaczył o linie energetyczne, które zerwały się tuż nad głowami zgromadzonych na imprezie ludzi. Na szczęście nikt nie został ranny.

W związku z incydentem służby rozpoczęły działania w poniedziałek rano. „Trwają czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia z udziałem policyjnego śmigłowca” — poinformowała Komenda Główna Policji.

„Zgodnie z procedurami powiadomione zostały odpowiednie organy, w tym prokuratura oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego” — przekazała w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KGP.

„Na miejscu zostały przeprowadzone również niezbędne czynności procesowe, a zgromadzone materiały niezwłocznie zostaną przekazane do prokuratury” — zapowiedziała komenda główna.

Wczesnym popołudniem prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w tej sprawie. — Śledztwo będzie prowadzone pod kątem sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lotniczym — powiedział „Wydarzeniom” Polsatu Piotr Tyszka Zastępca Prokuratora Rejonowego w Ciechanowie.

Ludzie z krzykiem uciekali przed Black Hawkiem. „Pilna interwencja” senatora KO u premiera

W związku z incydentem z „pilną interwencją” do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócił się Krzysztof Brejza. Senator KO „biorąc pod uwagę realne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników”, zadał szefowi rządu siedem pytań.

  1. Czy wszczęto kontrolę związaną z tym zdarzeniem — jeśli tak, to kiedy? Jeśli takiej kontroli wewnętrznej w Policji nie wszczęto: wnoszę o przeprowadzenie stosowanych czynności, a w szczególności zabezpieczenie nagrań załogi śmigłowca. 
  2. Dlaczego śmigłowiec leciał na tak niskiej wysokości nad głowami dorosłych i wielu dzieci?
  3. Dlaczego nie są respektowane podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas imprez z udziałem polityków PiS (obecnym był tam wiceminister Maciej Wąsik)?
  4. Jak to się stało, że w czasie takiej imprezy narażono życie i zdrowie wielu ludzi, w tym dzieci — w internecie dostępne są filmiki obrazujące zdarzenie?
  5. Kto poniesie odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia ludzi?
  6. Jakie działania podejmie Pan Premier w związku z kolejnym (po wystrzale granatnika w KGP) incydentem zagrażającym życiu i zdrowiu wielu ludzi?
  7. Czym spowodowana jest bierność Pana Premiera w wyciąganiu konsekwencji za kolejne skandaliczne incydenty zagrażające życiu i zdrowiu wielu ludzi?

Swoje pytania polityk opublikował na Twitterze/X. W kolejnym wpisie dodał, że o sprawie zawiadomił także prokuraturę.



 

Więcej postów