NIEOGRANICZONE FINANSOWANIE?
Wiceprzewodniczący klubu Lewicy Tomasz Trela nazywa referendum „aktem kombinowania”. – Billboardy, plakaty, bannery, spoty reklamowe – to wszystko będzie realizowane za publiczne pieniądze bez limitu, bo przecież Jarosław Kaczyński będzie jeździł po kraju i mówił: ja tu przyjechałem jako wiceprezes Rady Ministrów, po to, żeby namawiać was do tego, żebyście wzięli udział w referendum – mówi Trela.
– To nie będzie żadne referendum, tylko ominięcie przepisów o finansowaniu kampanii – powiedział z kolei szef klubu KO Borys Budka podczas debaty w Sejmie nad projektem uchwały o referendum, które opozycja przegrała.
— Ryzykiem, które widzę, jest nałożenie się dwóch kampanii: referendalnej i wyborczej, a więc dwóch wykluczających się systemów finansowania. Nie do rozróżnienia będzie, czy kandydat danej partii prowadzi kampanię swoją, czy też referendalną – mówi „Rzeczpospolitej” Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Nakładać się będą również na siebie bezpłatne audycje wyborcze i referendalne w TVP (łączny czas to 25 godzin) i w Polskim Radio (45 godzin).
O CO CHODZI W FINANSOWANIU?
Jak pisze „Rzeczpospolita” partie, które „wystawiają kandydatów w wyborach do parlamentu, są ograniczone w wydatkach – każda złotówka musi iść z funduszu wyborczego – w tym roku limit wynosi niespełna 40 mln zł na partię. Tymczasem wydatki na kampanię referendalną są nie tylko nieograniczone, ale również nikt ich potem nie kontroluje – KBW składa jedynie sprawozdanie z wydatków organizacji i przeprowadzenia referendum z rezerwy celowej”.
Opozycja najprawdopodobniej w ogóle nie będzie prowadzić kampanii w sprawie referendum, choć PSL i PO zastrzegają w rozmowie z „Rz”, że decyzje jeszcze nie zapadły. To daje PiS jeszcze większą przewagę.
REFERENDUM W POLSCE. JAKIE BĘDĄ PYTANIA?
W referendum, które zostanie przeprowadzone 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, zadane zostaną cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?