Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zorganizowało akcję, dzięki której przedstawi prawdziwe zarobki Polaków. „Realnie zarabiamy dużo mniej niż przeciętne wynagrodzenie. W niektórych sektorach na średnią pensję trzeba pracować nawet dwa miesiące” – przekonują związkowcy.
„Pokaż rządzącym, ile tak naprawdę zarabiasz” – namawia OPZZ. Zaprosił Polaków do przesłania swoich pasków wynagrodzeń. Można go wysłać za pośrednictwem przygotowanej przez organizację strony. „Prześlij nam swój pasek wstydu, a my przekażemy go tym, którzy kształtują polski rynek pracy. Walczmy o płace, które nadążają za obecnymi kosztami życia” – apelują związkowcy.
Po co ta akcja? Organizacja wskazuje, że Polki i Polacy zarabiają mniej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie i chce to uświadomić rządzącym.
Średnia krajowa to raczej pułap, który osiągają specjaliści i starsi specjaliści z największych miast oraz managerowie średniego szczebla. Średnie wynagrodzenie dla większości pracujących w Polsce pozostaje w sferze pragnień i marzeń – ocenia OPZZ.
Średnie wynagrodzenie Polaków
Przypomnijmy: przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2023 r. wyniosło 7005,76 zł – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wzrost o 13,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Średnia płaca od lat budzi kontrowersje. Dlaczego? – Dane miesięczne o wynagrodzeniach GUS nie są idealne, ponieważ obejmują swoim zasięgiem firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników. Oznacza to, że GUS pomija blisko 95 proc. firm w Polsce – mówił nam Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Co to dokładnie oznacza? W artykule „Cała prawda o wynagrodzeniach Polaków. Średnia krajowa to mit” pisaliśmy, ile przedsiębiorstw branych jest pod uwagę przy wyliczaniu średniego wynagrodzenia. Jak wskazał nam GUS, w styczniu 2023 r. było to 111,1 tys. firm.
Żródło: money.pl