Już w 2022 roku w podbydgoskiej wsi odkryto grób antywampiryczny. Na pochówek z XVII wieku natrafili archeolodzy prowadzący w Pniu koło Ostromecka wykopaliska. W tym roku przynoszą kolejne, niezwykłe znaleziska.
Do odkrycia doszło podczas prac prowadzonych we wsi Pień niedaleko Ostromecka w gminie Dąbrowa Chełmińska pod Bydgoszczą. W 2022 roku archeolodzy pracowali w tym miejscu od 15 sierpnia, a charakterystyczny grób odnaleziono podczas jednego z ostatnich dni terenowych badań.
Kobieta została pochowana z przedmiotami, które wskazują na obawę przed nią. Miała sierp żelazny na szyi, a na lewej stopie, na palcach miała zamknięta kłódkę trójkątną. Te elementy wskazywałyby na praktyki antywampiryczne – mówił w rozmowie z Radiem PiK dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK w Toruniu.
Podczas tych badań odkryto kilkanaście grobów. Oprócz pochówku antywampirycznego znaleziono pochowane obok kobiety dziecko i szkielet mężczyzny. 13 lat temu archeolodzy odkryli w Pniu wczesnośredniowieczne i nowożytne cmentarzysko.
Nietypowe znalezisko pod Bydgoszczą
W tym roku trwają kolejne badania, a archeolodzy odkryli grób dziecka, które także pochowano z kłódką, i to twarzą do ziemi.
Wiemy, że dziecko pochowane zostało twarzą do ziemi. Wyraźnie wskazuje na to pozostała część szkieletu i ułożenie stóp. Podczas dalszej eksploracji pojawiła się znowu kłódka – tłumaczy w rozmowie z „Gazetą Pomorską” prof. Dariusz Poliński.
Zdaniem prof. Polińskiego, którego cytuje wspomniane źródło, pochowanie dziecka w taki sposób już jest dziwne. Bo najczęściej robiono to inaczej. Groby dzieci, dość często odbiegające od tradycyjnej orientacji wschód- zachód, były płytsze, ułożenie ciała niedbałe.
Zdarzało się, że niemowlęta chowano w naczyniach ceramicznych pod progiem. Ale takiego przypadku jak w Pniu, że pochowano dziecko twarzą do ziemi, z kłódką i jeszcze celowo zbezczeszczono grób, to coś niespotykanego.
Żródło: o2.pl