Przed Sejmem odbył się protest pracowników Koksowni Częstochowa Nowa, którzy nie zgadzają się na wprowadzenie nowych opłat w ramach ustawy o „ochronie odbiorców energii elektrycznej”. Przeprowadzenie zapisów przez parlament zmusi przedsiębiorstwo do zapłaty kilkudziesięciu milionów złotych dodatkowego podatku. KCN zapowiadała wysypanie koksu na ul. Wiejskiej – ostatecznie na miejscu pojawiło się 14 worków surowca.
O godz. 10 przed Sejmem rozpoczęła się demonstracja pracowników Koksowni Częstochowa Nowa (KCN), którzy protestowali przeciwko wprowadzeniu tzw. daniny solidarnościowej, ujętej w projekcie zmiany ustawy o „rozwiązaniach służących obronie odbiorców energii elektrycznej”.
W związku z protestem na ul. Wiejskiej zapowiadano wysypanie koksu – ostatecznie pojawiło się 14 worków „czarnego złota”.
Protest przed Sejmem. Wysypany tony koksu na ul. Wiejską
– Taka niespodziewana danina zmusi nas do wzięcia kolejnego kredytu. Jeden już musieliśmy zaciągnąć, by zainwestować i zwiększyć produkcję Koksowni o 50 proc., a także by zakupić drogie surowce, których wysoka cena wynikała z zeszłorocznej sytuacją na Wschodzie – powiedział Marek Podstawa, wiceprezes zarządu KCN.
Zdaniem Podstawy, celem protestu jest obrona miejsc pracy, obrona inwestycji i wstrzymanie prac nad ustawą lub zmiana jej treści. – Te przepisy nie były z nami konsultowane, nie było żadnych konsultacji – podkreśla i dodaje, że jeśli ustawa w tej postaci wejdzie w życie, będzie zagrażać przede wszystkim małym polskim firmom.
– Sytuacja w końcu wydawała się być stabilna, a teraz otrzymujemy taką nagrodę za to, że się rozwijamy. To zagraża pięciu tysiącom miejsc pracy – zaznaczył Marek Podstawa.
Nowa dania solidarnościowa. „Ochrona interesów bogatych kosztem małych i słabych”
Projekt ustawy zakłada, że spółki węglowe zostaną obciążone dodatkową opłatą w wysokości 33 proc. od ich dochodów. Pozyskane w ten sposób fundusze mają być przeznaczone na obniżki cen prądu gospodarstw domowych i tzw. podmiotów wrażliwych.
Podobne rozwiązania zostały już zastosowane w stosunku do spółek gazowych i elektroenergetycznych.
Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, w związku z nową daniną Jastrzębska Spółka Węglowa – największy w Polsce producent węgla koksowego – zapłaci o 1,6 mld złotych więcej podatku, przedsiębiorstwo Bumech około 150 mln złotych więcej, a Koksownia Częstochowa Nowa kilkadziesiąt milionów złotych więcej.
„Nie można wprowadzać prawa, które chroni interesy bogatych zagranicznych i krajowych koncernów paliwowych, energetycznych i gazowych, szczycących się osiągnięciem gigantycznych zysków, kosztem małych i słabych przedsiębiorstw” – ocenił w liście do posłów i senatorów Marek Serafin, prezes Koksowni Częstochowa Nowa.
Żródło: interia.pl