Londyn wraca do BWP na gąsienicach?

Niezależny dziennik polityczny

Wielka Brytania wciąż inwestuje w gąsienicowe bojowe wozy piechoty Warrior. Wydaje się to zaskakujące, bo planowano je wycofać, zastępując je pojazdami kołowymi.

Brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło postępowanie na instalację kamer cofania w bojowych wozach piechoty Warrior. Ma ono dotyczyć 359 pojazdów, a maksymalny budżet przeznaczony na ten cel to 20 mln funtów. Prace mają zostać zrealizowane w latach 2023-2025, a samo postępowanie ma być realizowane w formule przyspieszonej. Wozy potrzebują kamer cofania, by spełnić wymogi bezpieczeństwa.

I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Warriory – zgodnie z dokumentem „Defence in a Competitive Age”, wyznaczającym założenia modernizacji brytyjskiej armii, mają być całkowicie wycofane około połowy obecnej dekady, a ich następcami powinny zostać kołowe transportery Boxer.

Brytyjskie założenia dotyczące struktur wojsk lądowych mówią też o redukcjach liczby czołgów Challenger 2 (modernizowanych do standardu Challenger 3) z 227 do 148. I wiele wskazuje na to, że choć na Ukrainie wybuchł pełnoskalowy konflikt z bardzo dużą rolą komponentu ciężkiego, to plany redukcji wojsk pancernych i zmechanizowanych zostaną utrzymane, znacznie wzmacniane będą natomiast artyleria (w tym rakietowa) i obrona powietrzna. Planom cięć sprzeciwia się obecny dowódca British Army generał sir Patrick Sanders, ale – jak niedawno informowały media – będzie on zmuszony odejść ze służby.

Dodajmy, że jeszcze pod koniec 2021 roku ówczesny premier Boris Johnson odpowiadając na krytykę planowanych cięć w wojskach lądowych stwierdził, że czasy dużych bitew z udziałem czołgów w Europie są już za nami. I pomimo ukraińskich doświadczeń, to myślenie w Wielkiej Brytanii najwyraźniej pozostało,wojska pancerne i zmechanizowane nie są dla Brytyjczyków priorytetem.

BWP Warrior jest używany przez British Army od końca lat 80. XX wieku. Do niedawna planowano głęboką modernizację 380 tych wozów, a większość z nich miała otrzymać nowe wieże z armatami 40 mm na amunicję teleskopową (podobnymi jak dostają wozy rozpoznawcze Ajax). Pomimo wydania aż 430 mln funtów (około 2 mld złotych) na program modernizacji Warriorów, został on po wielu opóźnieniach anulowany w 2021 roku z uwagi na cięcia budżetowe. Wtedy też zdecydowano, że te leciwe już – choć wcześniej modyfikowane, na przykład w zakresie ochrony wnętrza i przyrządów obserwacyjnych – bojowe wozy piechoty zostaną wycofane i zastąpione kołowymi transporterami Boxer.

Na razie nie wiadomo, czy plan drobnej modyfikacji Warriorów oznacza jedynie chęć ich pozostawienia w służbie przez kilka lat, do czasu aż do linii trafią w większej liczbie Boxery i nowe wozy rozpoznawcze Ajax na podwoziu gąsienicowym, czy też Londyn zamierza utrzymać zdolność użycia gąsienicowych BWP, na przykład przez pozyskanie dostosowanej wersji Ajaxa, gąsienicowych Boxerów lub inne rozwiązanie.

Jeśli Warriory nie zostaną zastąpione przez BWP na gąsienicowym podwoziu, to brytyjskie wojska pancerne zostaną do pewnego stopnia pozbawione wsparcia piechoty zmechanizowanej działającej na wozach zdolnych do towarzyszenia czołgom w trudnym terenie, przez co ich skuteczność może zostać ograniczona. Ale na ostateczną decyzję być może przyjdzie czekać jeszcze kilka lat.

 

Źródło: defence24.pl

Więcej postów