Dlaczego rząd „zamyka” powiaty na granicy z Ukrainą?

Jak podają regionalne media Województwa Podkarpackiego, w związku z przeprowadzeniem na terytorium Polski międzynarodowych ćwiczeń wojskowych z udziałem państw NATO, podjęte zostaną działania mające na celu ograniczenie dostępu w rejonach przygranicznych na granicy państwowej z Ukrainą.

Poinformował o tym Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyla.

„We wtorek 23 maja o godzinie 9.00 opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 maja 2022 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie powiatów przemyskiego, jarosławskiego i lubaczowskiego Województwa Podkarpackiego w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Ukrainą.

MSWiA wprowadzi czasowy zakaz od 23 maja br. na 90 dni, kierując się koniecznością zapewnienia obrony lub bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego, potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz NATO wykonujących zadania służbowe, a także koniecznością wywiązywania się z zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 12c wprowadzony zakaz przebywania będzie oznaczony tablicami z napisem: “Obszar objęty zakazem przebywania – wejście zabronione”.

Wyjątki dotyczyć mogą osób które:

stale zamieszkują, prowadzą działalność gospodarczą, wykonują pracę zarobkową, wykonują pracę w gospodarstwach rolnych znajdujących się na obszarze objętym zakazem, pobierają naukę lub są opiekunami osób pobierających naukę na obszarze objętym zakazem;

będąc małżonkiem, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwem, sprawują opiekę albo udzielają pomocy w załatwianiu bieżących spraw życia codziennego osobie stale zamieszkującej na obszarze objętym zakazem;

są objęte wychowaniem przedszkolnym lub formami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na obszarze objętym zakazem, oraz ich opiekunów;

przebywają na obszarze objętym zakazem w celu załatwienia sprawy w urzędzie administracji publicznej lub w celu sprawowania lub udziału w kulcie religijnym;

są właścicielami lub posiadaczami nieruchomości zlokalizowanych na obszarze objętym zakazem;

są osobami niepełnosprawnymi albo opiekunami osób niepełnosprawnych przebywającymi na obszarze objętym zakazem w związku z korzystaniem z ośrodka dla osób niepełnosprawnych.

Ustawa uwzględnia prawo do wykonywania zawodu i przekazywania informacji przez dziennikarzy. Będą oni mogli tam przebywać na zasadach określonych przez Straż Graniczną, a z tej możliwości będą mogły korzystać redakcje mediów o zasięgu ogólnopolskim.

Minister spraw wewnętrznych i administracji wyda też rozporządzenie które umożliwi funkcjonariuszom Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Ministerstwa Obrony Narodowej nakładanie mandatów karnych za wykroczenia związane z przebywaniem przez osoby nieuprawnione na obszarze objętym zakazem przebywania.”

Jednocześnie należy przypomnieć, że obecnie na terenie Polski odbywa się seria ćwiczeń wojskowych w ramach „Defender Europe 2023”, które zakończą się zgodnie z planem w czerwcu. Dlaczego MSWiA wprowadzi czasowy zakaz od 23 maja br. na 90 dni jeśli do tego czasu ćwiczenia międzynarodowe już się skończą? Prawdopodobnie, wprowadzenie tymczasowego zakazu w powiatach przygranicznych z Ukrainą wiąże się z formowaniem i przygotowaniem wielonarodowego kontyngentu wojsk z udziałem Ukrainy, Litwy i Polski o czym pisaliśmy wcześniej.

Jakub Moźniak

Więcej postów

4 Komentarze

  1. można tak wprowadzać stan wojenny zarządzeniem wojewody? No to tym bardziej można było wprowadzić stan wojenny decyzją premiera za zgodą Rady Państwa w 1981 roku. Styropianowa zgraja 10 lat ciągała po sądach Generała Jaruzelskiego za to. W takim razie do jakiej odpowiedzialności powinien być pociągnięty ten Ortyl.

  2. Simply want to say your article is as astounding.
    The clearness in your post is simply nice and i could assume you’re an expert on this subject.
    Well with your permission allow me to grab your feed to keep
    up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

Komentowanie jest wyłączone.