Co oznacza broń jądrowa Rosji na Białorusi? “To nowa fala napięcia i destabilizacji w Europie”

Niezależny dziennik polityczny
Rozmieszczenie przez Rosję broni jądrowej na Białorusi wywołałoby nową falę napięcia i destabilizacji w Europie – oświadczyło litewskie MSZ i zapowiedziało, że w odpowiedzi Litwa będzie nakłaniać swoich partnerów euroatlantyckich do wprowadzenia nowych sankcji.

“Są to desperackie kroki Putina i Łukaszenki w celu wywołania kolejnej fali napięcia i destabilizacji w Europie. Działania te głębiej wciągają Białoruś w wojnę z Ukrainą i w konfrontację z demokratycznym światem” – napisano w wydanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu.

Białoruś traci suwerenność

“Białoruś – która w coraz większym stopniu traci suwerenność, pomaga i podżega do rosyjskiej agresji – coraz mocniej włącza się w rosyjskie plany wojskowe, stając się dodatkowym czynnikiem ryzyka dla regionu bałtyckiego” – czytamy w oświadczeniu.

Reakcja państw zachodnich

MSZ zapowiedziało, że Litwa przedyskutuje ze swoimi partnerami euroatlantyckimi, jak odpowiedzieć na “te militarystyczne plany reżimu rosyjskiego i białoruskiego”, a „jednym ze środków reakcji będzie wezwanie do przyjęcia nowych sankcji”.

Zdaniem ministra obrony Litwy Arvydas Anuszauskas oświadczenie prezydenta Rosji o gotowości rozmieszczenia na terytorium Białorusi taktycznej broni jądrowej jest skierowane do państw zachodnich i ma na celu zastraszenie krajów wspierających Ukrainę.

Rosja chce zastraszyć Zachód

“Rosja podejmuje nowe kroki próbując zastraszyć i wywołać niezadowolenie części polityków na Zachodzie z aktywnych działań na rzecz wspierania Ukrainy” – napisał Anuszauskas na Facebooku.

Minister wyraził pogląd, że „nie warto się tym przejmować”. „Obrona NATO przed groźbą broni nuklearnej jest gwarantowana niezależnie od tego, czy ta broń jest rozmieszczona na zachód od naszych granic (obwód kaliningradzki), na wschód (Białoruś), czy na północ (obwód leningradzki)” — podkreślił szef resortu obrony i przypomniał, że również „Stany Zjednoczone Ameryki umiarkowanie oceniają ten krok Władimira Putina”.

Putin oświadczył w sobotę, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Ogłosił on, że Rosja przekazała Białorusi m.in. 10 samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 lipca w kraju tym mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni.

Źródło: forsal.pl

Więcej postów

1 Komentarz

 1. Myślicie że w tych bazach szatanów zjednoczonych,rozmieszczonych wokół granic Rosji,to stoją automaty do waty cukrowej i rozdają dzieciom lizaki? Powstawały latami,podstępnie i w celu wiadomym.Może tak odp .. cie się od tej Rosji raz na zawsze i przestańcie eskalować konflikty? Zwijacie bazy i won do siebie,tam zaprowadzać porządki.My was tu nie chcemy.
  „To jest szykowanie nas do wojny” – mówił Kornel Morawiecki komentując zapowiedzi o budowie stałych baz amerykańskiej armii w Polsce.

  „Patrzę z pewną rezerwą na tę inicjatywę polsko-amerykańską. Ja wolałbym żebyśmy polskie pieniądze wydawali na polska armię, polskich żołnierzy, niż na amerykańskich” – mówił marszałek senior.

  Ojciec premiera stwierdził, że Polska takim działaniem złamie jedno z ustaleń międzynarodowych, iż NATO nie będzie przesuwać wojsk, na tereny byłego Układu Warszawskiego.

  „Uważam, że każde łamanie praw międzynarodowych to jest bardzo ryzykowne, strasznie ryzykowne” – mówił Morawiecki.

  Gdy dziennikarz prowadzący rozmowę stwierdził, że strona rosyjska wielokrotnie łamała takowe ustalenia, Kornel Morawiecki mocno zaprotestował.

  „Jeden raz, czyli jak zajęli Krym, ale wcześniej myśmy bombardując Belgrad doprowadzili do oderwania Kosowa od Serbii i myśmy zaczęli łamać prawo międzynarodowe w tym sensie, że ten zachodni świat” – podsumował.”

Komentowanie jest wyłączone.

polub nas!