Chiny ostrzegają Japonię. Mówią o „niebezpiecznej ścieżce”

Niezależny dziennik polityczny

Chiny twierdzą, że powrót Japonii na „ścieżkę militaryzacji” jest „niebezpieczny”. Te dwa kraje od lat spierają się o kontrolowane przez Tokio bezludne wyspy na Morzu Wschodniochińskim, które Japończycy nazywają Senkaku, a Chińczycy – Diaoyu. Wczoraj okręty chińskie straży przybrzeżnej wpłynęły na obszar Morza Wschodniochińskiego, o który Pekin spiera się z Tokio.

O wydanym w czwartek ostrzegawczym komunikacie Chińskiej Republiki Ludowej poinformował The Spectator Index.

Wczoraj Japonia poderwała myśliwce w odpowiedzi na groźbę naruszenia terytorium na Morzu Wschodniochińskim.

„Ministerstwo Obrony i Siły Samoobrony będą nadal podejmować wszelkie możliwe środki 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, aby chronić terytorium Japonii i spokojne życie jej obywateli” — informuje na Twitterze oficjalne konto Wspólnego Biura Sztabowego, które zarządza działaniami Lądowych, Morskich i Powietrznych Sił Samoobrony.

Chiny spierają się z Japonią o wyspy

Rzecznik straży przybrzeżnej Chińskiej Republiki Ludowej Gan Yu oświadczył, że chińskie okręty wpłynęły na „wody terytorialne wokół wysp Diaoyu w ramach normalnych misji ochrony praw”, co było „rutynowym środkiem ochrony suwerenności oraz morskich praw i interesów” kraju.

— Chińskie jednostki przeciwdziałały wtargnięciu japońskiego jachtu i kilku okrętów patrolowych na nasze wody terytorialne — dodał Gan. Z oświadczenia nie wynika, czy pomiędzy jednostkami doszło do interakcji lub incydentu.

Agencja Reutera zaznacza, że chiński patrol miał miejsce dzień przed planowanym szczytem z udziałem prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola i premiera Japonii Fumio Kishidy. Spotkanie odbędzie się na fali ocieplenia relacji pomiędzy dwoma azjatyckimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych w czasie, gdy Waszyngton zabiega o stworzenie jednolitego frontu przeciwko Pekinowi.

Władze w Tokio uznają wyspy Senkaku za nieodłączną część Japonii i regularnie informują o wtargnięciach chińskich okrętów na wody otaczające archipelag, które uznają za japońskie wody terytorialne. W 2022 r. takie incydenty miały miejsce ponad 30 razy.

Źródło: onet.pl

Więcej postów

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*